Listopad 2011

Vznik Měsíce

30. listopadu 2011 v 20:00 | Michal |  Měsíc
Pro vznik Měsíce existuje spousta teorií. Jedna je však nejpravděpodobnější: Do Země v raném stádiu jejího vývoje narazila bočně protoplaneta velikosti Marsu. Důsledky: Střídání ročních období, Vyšší rychlost rotace naší Země. Většina faktů potvržuje tuto teorii, třeba to že se Měsíc skládá z podobných hornin jako Země.


Obloha v prosinci 2011

26. listopadu 2011 v 15:00 | Michal |  Měsíčník Obloha
Planety:
Merkur je vidět v druhé polovině měsíce ráno na východní obloze
Venuše je vidět večer nízko na západní obloze
Mars je vidět v druhé polovině noci
Jupiter je vidět v první polovině noci
Saturn je vidět v druhé polovině noci
Uran je vidět v první polovině noci
Neptun je vidět v první polovině noci

Měsíc:
2.12. První čtvrť
10.12. Úplněk
18.12. Poslední čtvrť
24.12. Nov

Obloha 16.12. ve 3:00 Saturn vychází a Jupiter zapadá

Sluneční soustava

22. listopadu 2011 v 10:19 | Michal |  Vesmír (obecně)
Sluneční soustava je oblast okolo slunce, která obsahuje mnoho těles: planety, planetky atd.
Z čeho se sluneční soustava skládá ?
Slunce - naše centrální hvězda kolem, které všechno do vzdálenosti dvou světelných let obíhá.
Planety - V naší sluneční soustavě je celkem 8 planet: Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Jsou to tělesa kulovitého tvaru, která obíhají svou mateřskou hvězdu. Můžou být planety, které obíhají i jiné hvězdy, těch bylo objeveno více jak 500.
Planetky - Jsou to tělesa obvykle bramborovitého tvaru, která obíhají v hlavním pásu planetek (mezi Marsem a Jupiterem) nebo v Kuiperově pásu (za Neptunem) v každém tomto pásu je víc jak milion planetek.
Trpasličí planety - Jsou tělesa, která obíhají v hlavním pásu planetek nebo v kuiperově pásu, ale jsou dostatečně hmotná na to, aby se stačila sformulovat do kulatého tvaru.
Měsíce - To jsou tělesa, která obíhají kolem jakékoli planety. Země má 1. Mars 2. Jupiter a Saturn přes 60. Uran 27 a Neptun 13.
Komety - Obvykle obíhají v Oortově oblaku, ale občas zavítá vlivem gravitace některá do stědu naší Sluneční soustavy. V Oortově oblaku (asi 400 AU od Slunce) to jsou nevýrazná tělesa, ale když se přiblíží ke Slunci, jejich ohon může narůst i do délky několika milionů kilometrů.
Meteory - Jsou tělesa, která obíhají po jakékoli dráze kolem Slunce. Občas může nějaký meteor spadnout i na naši Zemi.


MESSENGER u merkuru

21. listopadu 2011 v 10:50 | Michal |  Merkur
MESSENGER zmapoval povrch Merkuru, zde je foto:


Málo skvrn na Slunci

13. listopadu 2011 v 12:29 | Michal |  Slunce
Pravidelný cyklus Sluneční aktivity trvá 11 let. To je období kdy se střídá počet skvrn na Slunci. Ale stala se taková věc, na Slunci není tolik skvrn, kolik jsme předpokládali, a tak se může stát že nastane malá doba ledová.

Slunce dnes

Nemožné lety do vesmíru

10. listopadu 2011 v 14:10 | Michal |  Téma týdne
Když se zamyslíme nad tím jaké by to bylo, kdybychom kolonizovali Mars, další planety nebo dokonce celou galaxii, určitě nám neunikne to, že lety do vesmíru mají různá ryzika. Ať už s problémem stavu bez tíže. Člověk ve stavu beztíže strácí svalovou hmotu a v kostech vápník. Nebo je problém třeba s malými tělesy, mikrometeory, která si volně poletují vesmírem, jsou malá, tudíž nepředvídatelná a letí vysokou rychlostí. Na Zemi nás před nimi chrání zemská atmosféra, ale na Marsu a ani na Měsíci není atmosféra nebo je moc slabá, takže na astronauta může kdykoliv nějaký mikrometeor spadnout a poničit mu skafangr. Zatím nemáme tolik vymožeností, abychom mohli kolonizovat Mars, na Měsíc se možná dostaneme, ale astronauti budou vystaveni velkému riziku. Co se týká mezihvězdných letů, to je jen myšlenka ze sci-fi, protože s dnešními vymoženostmi by člověk letěl jen na okraj naší sluneční soustavy víc jak 100 let a možná ješte déle.


Měsíc a Jupiter

9. listopadu 2011 v 8:59 | Michal |  Pozorování
Dnes odpoledne bude nad jihovýchodním obzorem pozorovatelná konjukce (tělesa budou blízko sebe) Měsíce a Jupitera. Jupiter bude od Měsíce 4° jižně. To znamená, že když si před sebe natáhnete ruku, bude to rozsah čtyř prstů.


Vysvětlení jednotek délky v Astronomii

2. listopadu 2011 v 20:20 | Michal |  Vesmír (obecně)
1 astronomická jednotka (AU - Astronomical Unit): Vzdálenosti Země od Slunce tj. 149,6 milionu km.
1 světelný rok (ly - light year): Vzdálenost kterou světlo urazí za 1 rok. tj. 9,46 bilionu km. Rychlost světla je 300 000 km/s.
1 parsek (pc): Vzdálenost z které je vzdálenost Země - Slunce 1 úhlová vteřina. Je to asi 3,46 světelných let.

Takto je vidět sluneční soustava ze vzdálenosti 1 světelného roku.