Prosinec 2011

Video o zániku vesmíru

28. prosince 2011 v 18:39 | Michal |  Videa
(video bylo bohužel zrušeno Yotubem)

Obloha v lednu 2012

26. prosince 2011 v 20:49 | Michal |  Měsíčník Obloha
Planety:
Merkur je nepozorovatelný
Venuše je večernicí
Mars je vidět téměř celou noc
Jupiter je vidět v první polovině noci
Saturn je vidět v druhé polovně noci
Uran je vidět v první polovině noci
Neptun je vidět večer blízko Venuše

Měsíc:
1.1. První čtvrť
9.1. Úplněk
16.1. Poslední čtvrť
23.1. Nov
31.1. První čtvrť

Venuše a Jupiter 15.1.2012 v 18:40; Z = Západ

Zimní slunovrat

21. prosince 2011 v 8:59 | Michal |  Roční období
Zítra v 6:30 ráno nastane zimní slunovrat, začne zima. Bude nejkratší den v roce. Slunce bude vycházet v 8 hodin a následně v 16 hodin zapadat. V poledne by slunce mělo vystoupat jen do výšky 16,5 stupně nad obzor. V Austrálii to mají úplně opačně, zatím co my tady mrzneme australané se hřejí na sluníčku při 30°C.


Jak je to s Betlémskou hvězdou ?

19. prosince 2011 v 18:39 | Michal |  Vánoce
Určitě se už nemůžete dočkat až přijdete ke stromečku, kde bude kopa dárků a na nezapomenutelnou vánoční atmosféru. Jakou to má, ale spojitost s vesmírem ? Někdo z vás si určitě na vánoce vyrábí vánoční betlém a nikdy nezapomene na betlémskou hvězdu, která připomíná kometu. Jak se tam, ale ta hvězda vzala ? Přesuneme se do roku 1304 v tomto roce poprvé jeden malíř namaloval nad betlém kometu, takže to být kometa nemohla. Nabízí se další možnost, co, když to byla supernova ? Ta to taky nemohla být, protože Číňané by ji zaznamenali. Správně je, že to byla konjukce planet Jupitera a Saturnu v roce 7 před kristem, do které se několikrát připletl i Měsíc.


Úplné zatmění Měsíce

13. prosince 2011 v 17:40 | Michal |  Měsíc
V sobotu proběhlo úplné zatmění Měsíce, uplná fáze (v 15:56) v Česku bohužel nebyla viditelná, protože Měsíc vystoupal nad obzor až po čtvté hodině. U nás v Hradci, nebyla vidět ani částečná fáze, protože se zátáhlo a vyjasnilo se, až když zatmění bylo pryč. Nicméně úplné zatmění Měsíce jsme mohli vidět v červnu. Toto zatmění bylo až v pozdních večerních hodinách, protože Slunce v červnu zapadá až kolem půl desáté večer. Kdo neviděl ani jedno z těchto zatmění bude si muset počkat až do roku 2015.

Částečná fáze 10.12.2011 v 16:30

Sedm sester - Plejády

10. prosince 2011 v 10:50 | Michal |  Pozorování
Až měsíc bude v novu a nebude osvětlovat oblohu (asi za 14 dní), pokud vás alespoň trochu zajímá hvězdaření, podívejte se večer (asi kolem 19.hodiny) na jižní oblohu. Na jižní obloze dominuje v tuto dobu Orion, poznáte ho podle tří jasných hvězd v přímce, kterým se také někdy říká orionův pás, teď se podívejte vlevo nahoru nad Orion uvidíte souhvězdí býka, pokud nebudute ve městě a trochu zahledáte, stačí vám i pouhé oko, k tomu, abyste zpozorovali jak se vám na jednom místě mihá sedm hvězd, jsou to Plejády.

Plejády, jak je vidí Hubblův vesmírný dalekohled

Další malý měsíc u Pluta

9. prosince 2011 v 10:09 | Michal |  Další tělesa sl. soustavy
Letos v červenci se u trpasličí planety Pluta našel další měsíc. Astronomové ho předběžně pojmenovali jako P4, ale za chvíli se pro něj najde určitě nějaké jméno. Počet měsíců trpasličí planety Pluta tedy stoupl na 4. Nový měsíc, který byl objeven má průměr 13 - 34 km. Plutův největší měsíc Charon má průměr 1023 km. V tomto porovnání je nový měsíc poměrně malý.

Foto pořízeno Hubblovým kosmickým dalekohledem

Objevena obrovská černá díra

7. prosince 2011 v 8:59 | Michal |  Hvězdy
Asi před pár dni byly objeveny dvě černé díry větší než se předpokládalo. Největší černá díra, která před tímto objevem byla zaznamenána, byla odhadována na 6,3 miliardy hmotností Slunce. Nový objev, ale potvrdil, že existují i hmotnější černé díry. Tyto černé díry mají obě hmotnost odhadem 10 miliard hmotností Sluncí. Tyto objekty mají takovou hmotnost, že bývají obvykle v jádru galaxie, mimochodem naše galaxie, Mléčná dráha má taky ve středu černou díru, ale nebojte se nic nám nehrozí.

Teď tady pro vás mám video, je na něm krásně vidět, jak se z ničeho nic začne hvězda pohybovat a spadne do černé díry...


Pod maskou aneb dinosauři na Venuši

5. prosince 2011 v 18:40 | Michal |  Téma týdne
Jak už jsem na tomto blogu psal, Venuše, velikostně nejblíže planeta podobná Zemi obíhá trochu blíže Slunci než naše rodná planeta, ale ve skutečnosti se planety od sebe podstatně liší. Lidé drouho nevěděli jak to na Venuši chodí o tom světší i to, že ji ve starověku pojmenovali po bohyni krásy. Ale, kdyby jen ve starověku, lidé o jejím povrchu nevěděli vůbec nic až do poloviny 20. století, což není moc dávno. Venuše je totiž zahalena do hustých mračen z kyseliny sírové. Před tím si lidé mysleli že, když má Venuše hustá mračna, bude tam pršet, když tam bude pršet jsou tam močáli, a když tam jsou močáli, určitě tam jsou dinosauři. Takže v zhruba v 17.-19.století byl závěr: ,,Nic nevidím, ale jsou tam dinosauři". Až vyslání sovětských družic na povrch Venuše odhalilo, že teplota se zde pohybuje kolem 464°C a atmosférický tlak je tu 100 krát vyšší než na Zemi, takže žádní dinosauři, jen něco co nemá daleko od naší vize pekla.

Radarový snímek Venuše