Leden 2012

Neutrina

31. ledna 2012 v 20:49 | Michal |  Vesmír (obecně)
Neutrina jsou zvláštní částice hmoty, které se volně pohybují vesmírem. Každou sekundu námi projde několik tisíc miliard neutrin. Neutrina vznikají při jaderné reakci. Vznikají i třeba ve Slunci nebo při výbuchu supernovy. Kdybychom několika milionům neutrin postavili do cesty 1 světelný rok tlustý kus olova, polovina z nich by jím prošla bez úhony. Jednou dokonce naměřili jednomu druhu neutrin vyšší rychlost než je rychlost světla, ale byla to chyba v měření.


V pátek proletěl asteroid

29. ledna 2012 v 20:10 | Michal |  Novinky o vesmíru
V pátek proletěl kolem Země asteroid a velikosti 11 metrů v průměru. Asteroid proletěl ve vzdálenosti 60 tisíc kilometrů. Z pozemského hlediska je to daleko a však z vesmírného hlediska je to kousek. Pokud by asteroid proletěl o pár tisíc kilometrů blíže, mohl by ohrozit naše sondy na oběžné dráze nebo třeba i Zemi samotnout. Vědci se snaží přijít na to jak odklonit asteroid, který by ohrozil naši Zemi. Jednou možností je i třeba vychýlit ho malinko z dráhy.


Seskupení Venuše, Měsíce a Jupiteru

27. ledna 2012 v 18:30 | Michal |  Pozorování
Dnes je na jihozápadní obloze vidět Měsíc, který je ve fázi blízké první čtvrti. O 6° jižně je vidět nejjasnější planeta Venuše. A opodál je Jupiter. Toto seskupení tří jasných těles je vidět i ve velkých městech, kdy je velké světelné znečištění.

Z = západ (prostředí programu Stellarium)

Obloha v únoru 2012

25. ledna 2012 v 16:29 | Michal |  Měsíčník Obloha
Planety:
Merkur je vidět koncem měsíce nízko nad západním obzorem
Venuše je večernicí (večer na západní obloze)
Mars je vidět téměř celou noc
Jupiter je vidět v první polovině noci
Saturn je vidět v druhé polovině noci
Uran je vidět na západní obloze (9.2. konjukce s Venuší)
Neptun je nepozorovatelný

Měsíc:
7.2. Úplněk
14.2. Poslední čvrť
21.2. Nov

15.2. večer kolem 20:00, obloze vládne Orion (uprostřed snímku), na západě je vidět Vunuše a Jupiter, na východě vychází Mars

Planeta X

22. ledna 2012 v 18:49 | Michal |  Planety
Vedci nemůžou přijít na to, proč je za Kuiperovým pásem náhlý pokles hustoty těles. Skrývá se tam snad další větší planeta ? Zatím vědci žádnou takovou planetu neobjevili. Tato planeta by mohla mít podobnou velikost jako Neptun. I když ji jestě vědci neobjevili, není na stoprocent jisté, že tam není. Zatím vědci objevili hodně těles v kuiperově pásu, které jsou stejně velké nebo jestě o trochu větší než Pluto např.: Eris nebo Sedna. To je také důvod proč byl Pluto ze seznamu planet vyřazen.

Sedna - těleso Kuiperova pásu

Nejmenší planetární soustava

18. ledna 2012 v 8:59 | Michal |  Novinky o vesmíru
Vědci objevili u hvězdy KOI - 961 nejmenší planety, které dosud byly objeveny. Planety mají hmotnosti: 0,78; 0,73 a 0,57 hmotností Země. Tato planetární soustava se spíše podobá Jupiteru a jeho Měsícům. Hvězda je pouze o 70% větší než Jupiter a má výkon 0,0024 výkonu Slunce. Planety obíhají kolem své hvězdy vysokou rychlostí a hodně blízko, jeden oběh jim trvá méně než 2 dny. Na těchto planetách jsou vysoké teploty 176 - 447 °C.

Hvězda s prstenci

17. ledna 2012 v 18:29 | Michal |  Hvězdy
V souhvězdí Kentaura astronomové objevili hvězdu, která má prstence. Jedná se o jakéhosi červerveného trpaslíka, který má hmotnost 13 - 75 hmotností Jupiteru. Celková hmotnost prstenců by měla mít hmotnost našeho Měsíce. Jedná se o první objekt mimo naši Sluneční soustavu, kde byly objeveny prstence.


Sonda Phobos - Grunt spadla

16. ledna 2012 v 19:39 | Michal |  Meziplanetární sondy
Ruská sonda Phobos - Grunt spadla na zem. Do poslední chvíle se nevědělo kam přesně dopadne. Sonda nakonec dopadla do Tichého oceánu, nedaleko pobřeží Chile. Sonda měla odebrat vzorky z Marsova měsíce Phobosu a vrátit se zpátky na Zem.


Ztracená sonda - nepodařený let

14. ledna 2012 v 16:19 | Michal |  Meziplanetární sondy
Sonda Phobos - Grunt má zítra nebo v nejbližších dnech skončit v atmosféře. Tato sonda měla sloužit k výzkumu Marsova měsíce Phobosu. Byla vypuštěna 8.listopadu 2011 z kosmodromu Bajkonur. Chyba nastala až 22.11., kdy byla sonda uvězněna na oběžné dráze. No kdo ví, kde soudruzi udělali chybu...


Země nejblíže Slunci

10. ledna 2012 v 19:00 | Michal |  Země
Země obíhá kolem Slunce po eliptické dráze, která se blíží kružnici. Před týdnem, přešněji 5.ledna, i když to venku tak nevypadá, byla Země nejblíže Slunci (147,1 mil. km). Když je Země blíže slunci, pohybuje se rychleji, tudíž máme na severní polokouli delší léto a kratší zimu. Na jižní polokouli to mají opačně, navíc tam mají chladnější zimu a teplejší léto. Nejdále je Země od Slunce na začátku července (asi 152 mil. km).

Keplerův zákon: Planety obíhají po eliptických drahách, v jejiž ohnisku je Slunce.

Měsíc Iapetus

7. ledna 2012 v 16:10 | Michal |  Měsíce Planet
Měsíc Iapetus je velmi zvláštní měsíc, který obíhá kolem planety Saturn. Když ho v roce 1671 lidé pozorovali, zjistili, že jim na chvíli zmizel z dohledu, je to tím, že tento měsíc má jednu stranu, která dobře odráží světlo (ledovou) a jednu, která téměř světlo neodráží (prachovou). Dále je tento měsíc vychýlen od oběhové roviny asi o 15° v minulosti byl možná Saturnem zachycen. Ještě 1 záhada, na rovníku tohoto měsíce se táhne dlouhé pohoří, teorie tvrdí, že tento měsíc měl v minulosti prstence, kdo ví jak to v minulosti bylo.


2012 - Bude konec světa ?

3. ledna 2012 v 17:59 | Michal |  Vesmír (obecně)
Před nedávnem začal rok 2012. 21.prosince tohoto roku se hovoří o konci světa. Je to jen výmysl nebo je to pravda? To bohužel nikdo s jistotou nedokáže říci. 21.12. končí jeden ze mnoha ciklů máyského kalendáře. V tento den se Slunce pro pozemšťana bude krýt přesně se středem galaxie. Mám tu pro vás pár katastrofických scénářů, co by se mohlo stát:
Záhuba planetkou: První katastrofický scénář je ten, že se na Zemi bude řítit planetka bude tak velká, že ji vědci nedokážou odklonit, ale takové planetky vědci hlídají a nespekulují, že by něco takového mohlo na Zemi dopadnout.
Ekonomická katastrofa: Tento scénář je o něco pravděpodobnější, bylo by to něco jako dominový efekt, začnou krachovat státy díky nimž zkrachují další státy, dojdou suroviny a lidé budou trpět hlady.
Nebo se nic nestane, když naposledy končilo období máyského kalendáře začali lidé rozdělávat oheň. Já si myslím, že se stane něco zvláštního co popožene lidstvo kupředu.


Za lepším životem do vesmíru

2. ledna 2012 v 19:29 | Michal |  Téma týdne
Naši planetu čím dál víc znečišťujeme a tak se může stát, že jednou naše pleneta nebude prostě obyvatelná. Můžeme se vydat do vesmíru, ale kam ?
Kolonizace Marsu: Mars je planeta ve sluneční soustavě, která se podobá Zemi nejvíc. Má roční období a den zde trvá skoro stejně dlouho jako na Zemi 24hod 37min (měli bychom o něco delší den). Má atmosféru, ta je tenká a složená z většiny oxidem uhličitým, ale ten bychom mohli využívat k fotosyntéze rostlin.
Extrasolární planety: Také můžem kolonizovat nějakou planetu podobnou zemi, která obíhá jinou hvězdu, ale k takové planetě bychom letěli stovky nebo tisíce let.
V budoucnu už nemůžeme pořád sázet jen na jednu kartu, musíme si vytvořit kolonie na jiných planetách.


Šťastný nový rok 2012

1. ledna 2012 v 19:39 | Michal |  Nový rok
Z celého srdce vám přeji úspěšný start do nového kalendářního roku 2012.
Shrnutí roku 2011: V roce 2011 se zde objevilo 230 článků a přibylo hodně obrázků.
Co se stane v roce 2012 ? Hned na začátku února oslaví můj blog 5. narozeniny. V listopadu se bude konat úplné zatmění slunce, které u nás nebude viditelné a polostínové zatmění měsíce. V červnu se bude konat přechod Venuše, poslední v tomto století a v prosinci prý bude konec světa..., ale o tom zas příští týden.

Venuše na Slunečním kotouči 6.6.2012