Květen 2012

Stěhování raketoplánů

30. května 2012 v 8:59 | Michal |  Novinky o vesmíru
Uběhl asi rok od doby kdy letěl poslední raketoplán, po jeho přistání se s dalším letem nepočítalo a tak se raketoplány začaly vozit do muzeí. Raketoplány byly příliš objemné a drahé a dotace od státu začínaly být pořád menší a menší. Raketoplány jsou už minulostí dnes je nahrazují ruské Sojuzi, které létají mimo jiné i na mezinárodní vesmírnou stanici. Hubblův vesmírný teleskop opravovaly raketoplány a Sojuzi na to nejsou stavěné, proto až se teleskop porouchá, bude naveden do atmosféry, kde zhoří. S dalším projektem Američané zatím nepočítají, proto řídící středisko zeje prázdnotou.


Obloha v červnu 2012

25. května 2012 v 15:30 | Michal |  Měsíčník Obloha
Blíží se konec května a to je čas na oblohu v červnu.

Planety:
Merkur je vidět koncem měsíce večer nízko nad západním obzorem
Venuše je nepozorovatelná (je vidět pouze během přechodu 6.6.)
Mars je pozorovatelný v první polovině noci
Jupiter je vidět koncem měsíce ráno nízko nad východním obzorem
Saturn je vidět celou noc kromě rána
Uran je pozorovatelný ráno na východě
Neptun je pozorovatelný ráno na jihovýchodě

Měsíc:
4.6. Úplněk
11.6. Poslední čtvrť
19.6. Nov
27.6. První čtvrť

Zvláštní události:
Venuše 6.6. ráno během východu do 6:45 přechází přes Sluneční kotouč.
4.6. částečné zatmění Měsíce, u nás nepozorovatelné.

16.6.2012 v 0:00; Seskupení dvou jasných hvězd a Marsu a Saturnu
Program Stellarium

Byla na Marsu voda ?

24. května 2012 v 18:39 | Michal |  Mars
Mars je v dnešní době pusté a zmrzlé těleso, které má načervenalou barvu. Nechce se tomu věřit, ale Mars je zrezivělý a to už je první indicie k tomu, že na Marsu byla v minulosti voda a kyslík (bez kyslíku kov nemůže zreznout). Dále tu máme další indicii, na severní polokouli Marsu se v nižších polohách nachází jen minimum kráterů, kdežto jižní polokoule je ve vyšší výšce a je celá zjizvená. Důvod: Na severní polokouli Marsu dříve byla voda. Jak, ale vzniklo údolí marinerů, vypadající jako, kdyby ho vyryla nějaká dávná řeka. Vědci už vědí odpověd, nevyryla ho řeka, vytvořil se až při vysychání Marsu, kdy se voda vsákla pod zem a zmrzla, pak ale zase roztála, díky teplu z nitra Marsu a následoval obrovský sesuv půdy. Co způsobilo vymizení vody z Marsu ? Já si myslím že do Marsu narazilo cizí těleso.

Údolí Marinerů; Zdroj obrázku

Základní tvar ve vesmíru - koule

23. května 2012 v 8:59 | Michal |  Vesmír (obecně)
Ve vesmíru najdeme hodně objektů, které jsou kulaté, například hvězdy nebo planety. Je to tím, že gravitace působí všude stejně. Vyjímka, ale potvrzuje pravidlo, planetky, které obíhají Slunce mezi Marsem a Jupiterem nebo za Neptunem kulatý tvar většinou nemají, nebo Měsíce Marsu Phobos a Deimos, které jsou zachycené planetky Marsem. Díky kulatému tvaru je teď Pluto považován za trpasličí planetu a ne za planetku, spolu s pár objekty, které dříve byly považovány za planetky. Kdybychom na Zemi zařídili, aby na Mount Everestu vyrostl další Mount Everest, gravitace Země by to nepovolila a hora by se zmenšila na velikost současného Mount Everestu. Ale proč je na Marsu hora vysoká 27 km ? Mars má o polovinu menší průměr, a tak i menší gravitaci.

Trpasličí planeta Pluto v programu Celestia

Prstencové zatmění Slunce

20. května 2012 v 12:29 | Michal |  Zatmění
V noci z dneška na zítřek se obyvatelům východní Číny a Japonska naskytne úžasná podívaná. Nebude to úplné zatmění Slunce, ale bude to prstencové, protože Měsíc je teď dál od Země a tak nezakryje celý sluneční kotouč. Tady v ČR nebudeme zatmění moci pozorovat, ani částečné, protože v době zatmění tady bude půlnoc.

Takto bude zatmění viditelné v Japonsku v 0:33 našeho času; Program Stellarium

Bude 21. prosince konec světa?

16. května 2012 v 15:19 | Michal |  Vesmír (obecně)
Většina lidí si myslí, že 21. prosince bude konec světa, opak je pravdou, tak jako my máme týdny, májský kalendář má období dlouhé 13 dní. Potom mají období dlohé 20 dní. Další období trvá 260 dní, a další jeden rok. Pokud si je zobrazíme jako 4 kola, které pustíme, aby se otáčely (což bylo na začátku májského kalendáře), znovu se nám setkají právě 21. prosince 2012. Májové věří, že se mají vrátit bohové nebo mimozemšťané. Takže konec světa nebude, končí jen jeden dlouhý ciklus, který trvá asi 4 000 let, ale určení není přesné, nevíme totiž přesně, kdy se narodil Ježíš.


Proč se nám tak ochladilo ?

13. května 2012 v 20:09 | Michal |  Počasí
Určitě se už někdo z vás tento týden radoval, když bylo tak pěkné a teplé počasí a myslel si že to vydrží až do konce léta. Tak tomu, ale nebylo, zmrzlí muži dali za své, na některých místech se ochladilo i o 15 - 20°C. To kvůli studené frontě. Místo trička jsme tak někde museli vytáhnout zase zimní bundy. Toto počasí bylo jen přechodné, začátkem týdne nás čeká polojasno až oblačno a teploty kolem 20-ti stupnů.


Co když přijdou mimozemšťané?

9. května 2012 v 8:09 | Michal |  Mimozemské civilizace
Máme rok 2012, tento rok je jednak zvláštní tím, že v tomto roce se koná několik zatmění Slunce a přechod Venuše přes Slunce, ale i tím, že 21.prosince v 12:12 našeho času končí májský kalendář, co se v tento den stane, většina lidí si myslí, že nastane konec světa. Májové, ale předpovídají, že se stane něco výjmečného, třeba, že se objeví největší vynález této doby, ale co když nás navštíví mimozemská civilizace, jen v naší Galaxii je více než 100 miliard hvězd a možná kolem jedné z nich obíhá planeta s mimozemskou civilizací. A co když nás opravdu navštíví, budou hodní, zlí nebo s námi budou chtít válčit ? To je velká otázka a naši fantazii se meze nekladou.

fotomontáž, zobrazojící létající talíř nad letištěm

Největší úplněk v roce 2012

5. května 2012 v 18:29 | Michal |  Měsíc
Dnes večer by měl být vidět (pokud to počasí dovolí) nejjasnější úplněk v roce 2012. Měsíc bude v úplňku a dokonce nejblíže k Zemi (bude v přízemí). Na hvězdárnu by jste, ale chodili marně, Měsíc totiž všechno přesvítí a na Mesíci samotném nebude vidět taky nic, protože útvary na jeho povrchu nebudou vrhat žádný stín. Pokud Měsíc vystoupá do velké výšky, budete si moci třeba číst noviny bez lampičky. Ale z Měsícem to je jako se Sluncem, protože se blíží letní slunovrat a noc se skracuje, vystoupá Měsíc jen do výšky několika stupnů nad obzor. Počasí moc nepřeje, tady je bouřka a pořádně prší.


10 000. návštěvník a změna Avataru

3. května 2012 v 16:29 | Michal |  Změny na blogu
Právě dnes v 16:33 sem přišel 10 000. návštěvník, je to velká cifra, ale pokud ji rozložíme na existenci blogu, dozvíme se, že sem přišlo zhruba 2 000 návštěv za rok a to na můj druhý blog o MHD simulátorech rozhodně nemá, tam přišlo 27 000 návštěv za 3 roky což je velký rozdíl (9 000 návštěv ročně) a to je opravdu závratné číslo. Díky všem co tento blog navštívili. Dnes jsem k této příležitosti změnil svůj Avatar, jeho podoba:Zpráva z pozorování

1. května 2012 v 19:49 | Michal |  Pozorování
Takže, dnes jsme přijeli z chaty, kde jsem pozoroval, není to jako tady ve městě, je tam nádherná obloha. Dalekohledem jsem pozoroval planety a Měsíc. Pozoroval jsem při maximálním zvětšení 200krát.
Měsíc - na Měsíci byly vidět nádherné krátery některé měly pohorek uprostřed, Měsíc byl v první čtvrti, proto byly krátery tak krásně vidět.
Venuše - společně s Měsícem a Merkurem se ze Země jeví ve fázích, proto byl nádherně vidět srpek.
Mars - je sice jakoby za Zemí, ale je zároveň nejdále od Slunce co může být, proto byl vidět jen malý kotouček.
Saturn - Nejkrásnější planeta Sluneční Soustavy a taky to potvrdila, byly vidět nádherné prstence společně s jeho měsícem Titanem.

Zdroj obrázku; Fáze Venuše, já jsem pozoroval fázi vpravo dole