Červen 2012

Zákryt Jupiteru Měsícem

28. června 2012 v 19:39 | Michal |  Novinky o vesmíru
Jak už jsem včera napovedel, na obloze se v červenci objeví vzácný úkaz. Jupiter bude zakrytý Měsícem. Úkaz bude probíhat 15. července zhruba od 3:30 do 4:30. Nejlepší bude okamžik, kdy Jupiter bude vystupovat spoza tmavé části Měsíce. A dalekohledem uvidíme i vystupování Jupiterových měsíců.


Obloha v červenci 2012

27. června 2012 v 12:09 | Michal |  Měsíčník Obloha
Máme tu konec měsíce a to je čas na rubriku obloha. V červenci nebudou planety moc dobře pozorovatelné, budou vidět před východem nebo po západu slunce. 15.7. se bude konat jeden vzácný úkaz, ale o tom až zítra. Také jsem založil novou rubriku Obloha do, které budu dávat články tohoto tipu.

Planety:
Merkur je vidět na začátku měsíce po západu slunce na západní obloze
Venuše je vidět nad východním obzorem před východem Slunce
Mars je vidět nad západním obzorem po západu Slunce
Jupiter je vidět ráno nad východním obzorem
Saturn je vidět ráno nad východním obzorem
Uran můžeme spozorovat v druhé polovině noci
Neptun můžeme dalekohledem spatřit celou noc

Měsíc:
3.7. Úplněk
11.7. Poslední čtvrť
19.7. Nov
26.7. První čtvrť

Východní obloha 14.7. ve 3:30; Program Stellarium
Na obrázku jsou: Venuše, Jupiter, Měsíc a nahoře hvězdokupa Plejády.

100 let po Einsteinovi

26. června 2012 v 14:39 | Michal |  Novinky o vesmíru
Už to je asi 100 let co Einstein vydal svou nejznámnější teorii relativity. Je teorie zkutečně správná ? To je velká otázka, kterou si kladou dnešní vědci. Pokud je správná, znamenalo by to, že nelze cestovat časem a vyšší rychlostí než světlo. V Praze se bude konat přednáška 100 let po Einsteinovi, 27. června 2012 ve 20:00, kde se toto všechno prodiskutuje.


Letní slunovrat

21. června 2012 v 14:59 | Michal |  Roční období
Dnes v 1:08 nastal letní slunovrat, slunce svítilo kolmo na obratník raka.


Oceán na Europě - jak je hluboko ?

15. června 2012 v 15:10 | Michal |  Měsíce Planet
Dnes se pokusím odpovědět na otázku, která je v titulku článku. Je na měsíci Jupiteru, Europě voda v kapalném zkupenství ? Když se podíváme na povrch Europy, uvidíme ledový povrch a rýhy na povrchu jako prasklinky v ledu. Určitě většinu z vás napadne, že když má tento měsíc ledový povrch musí být pod jeho povrchem voda. Astronomové zkoumali sondami povrch tohoto měsíce a našli kráter, který má vrcholek uprostřed. Kdyby byl led tenký, těleso, které by do Europy narazilo, by spomalila voda a žádný vrcholek by nebyl. Astronomové nakonec došli k tomu, že na Europě je nejméně 9 km tlustný led. Lidé zatím udělali vrt na Zemi o hloubce asi 10 km. Bez lidí by samotná sonda nic takového nedokázala. S dnešní technologií zatím tajemství Europy zůstane tajemstvím.

Detajní pohled na povrch Europy.
Omlouvám se za svoji neaktivitu, nemám čas a nevím co psát.

Přechod Venuše přes Slunce je za námi

6. června 2012 v 20:50 | Michal a youtube |  Pozorování
Dnes tady mám pro vás zprávu z dnešního pozorování. Úkaz byl vidět po východu Slunce nádherně, přálo nám počasí, bylo jasno. Pozorovali jsme tento jev na hvězdárně. A já byl rád, že jsem tento vzácný úkaz nepromarnil, protože dalšího přechodu v roce 2117 bych se už asi nedočkal. Venuše prochází blízko Slunce každých 8 let, ale díky sklonu oběžné dráhy se konají vždy dva přechody a pak je 105-ti letá pauza. Tady je přechod Venuše, jak byl vyditelný z Finska:


Přechod Venuše - průběh úkazu

5. června 2012 v 17:20 | Michal |  Venuše
Zítra nás čeká vzácný úkaz a to přechod Venuše přes sluneční kotouč, bude probíhat už pod naším obzorem od 0:04, kdy se Venuše dotkne slunečního kotouče. V 0:22 středoevropského letního času bude Venuše celá na slunečním kotouči, potom bude přecházet přes Slunce. Ve 4:53 vyjde v Hradci Králové Slunce a začne viditelná část přechodu u nás. V 6:37 se Venuše dotkne okrajem Slunce a v 6:55 Venuše opustí sluneční kotouč. Nejlepší bude opuštění slunečního kotouče, protože díky tomu, že má Venuše atmosféru, bude kotouč trochu rozmazaný. Ale ještě nevím jak to bude vypadat s počasím, jestli má cenu vstávat za soumraku. Pokud by bylo zataženo, máme smůlu, protože další přechod Venuše bude viditelný až v prosinci roku 2117.

Takto vypadal přechod v roce 2004; Zdroj obrázku