Červenec 2012

Obloha v srpnu 2012

20. července 2012 v 11:19 | Michal |  Měsíčník Obloha
A máme tady další článek z naší rubriky Obloha, tentokrát o trochu dříve.

Planety:
Merkur je vidět těsně před východem Slunce nad východním obzorem
Venuši můžeme spatřit ráno
Mars je vidět večer po západu Slunce nad západním obzorem
Jupiter můžeme spatřit ráno jako Venuši
Saturn je vidět večer po západu Slunce nad západním obzorem
Uran je vidět celou noc
Neptun můžeme spatřit též celou noc

V tomto měsíci bude Měsíc dvakrát v úplňku.
Měsíc:
2.8. Úplněk
9.8. Poslední čtvrť
17.8. Nov
23.8. První čtvrť
31.8. Úplněk

Seskupení těles 15.8. ve 4:40, můžeme vidět Merkur, Měsíc, Venuši, Jupiter a Plejády

Dvoumilionkrát větší rozlišení

19. července 2012 v 9:59 | Michal |  Novinky o vesmíru
Vědcům se podařilo spojením dvou velkých teleskopů dosáhnout obrovského rozlišení. Pozorovali centrální oblasti velmi vzdáleného kvasaru. Jde rozlišení 2 milionkrát větší, než rozlišení lidským zrakem. Jde o jeden z kroků k pozorování černé díry uprostřed naší galaxie nebo jiných galaxií.

Vzdálený kvasar, zdroj: astro.cz

Slabší polární záře v ČR

17. července 2012 v 16:59 | Michal |  Novinky o vesmíru
Ze Slunce k nám předevčírem dorazila geomagnetická bouře, vědci si mysleli, že polární záře bude viditelná předevčírem na našem území, ale nic se nedělo. Až v noci na včerejšek, kdy to téměř nikdo nečekal, ve 2 hodiny ráno magnetometry ukázaly velkou výchylku a z našeho území byla viditelná slabá polární záře. Mám tu provás 1 fotku, kterou jsem našel na astro.cz, je na ní vidět slabý modrý sloup.


Zákryt Jupiteru Měsícem 15.7.2012

16. července 2012 v 17:19 | Michal |  Pozorování
Zákryt Jupiteru Měsícem proběhl 15.7.2012, teď tady pro vás mám pár fotek, které jsem našel na astro.cz. Já jsem bohužel nic neviděl, protože těsně před východem Jupitera spod Měsíce se zatáhlo.Jupiter bude na hodinu zakryt Měsícem

14. července 2012 v 11:20 | Michal |  Novinky o vesmíru
Už jsem na tomto blogu jednou psal, že zítra náš Měsíc na hodinu zakryje Jupiter. Pro jistotu to znovu připomnám ještě před úkazem. Stane se to zítra ráno asi v 3:30, kdy se Měsíc dostane před Jupiter a zakryje ho. Zhruba ve 4:30 Měsíc Jupiter odkryje. Též opozorňuji, že zákryt je pouze optický a kdybychom jej pozorovali z vesmíru, Měsíc by vůbec Jupiter nezakryl, já osobně se asi budu dívat jej na odkrytí Jupitera, protože se po zákrytu Jupitera hodinu nic neděje. Další zákryt budeme moci pozorovat v roce 2034.

Na obrázku je závěrečná fáze zákrytu.

Pátý měsíc Pluta

13. července 2012 v 10:19 | Michal |  Novinky o vesmíru
Rodina Pluta se opět rozrostla, jestě ani neuběhl rok od objevu čtvrtéhu měsíčku a HST objevil další měsíček, už pátý. Čtvrtý měsíc Pluta zatím nedostal název ani pátý, zatím se jim říká P4 a P5. Čtvrtý měsíc měří asi 10 - 30 km. A nově objevený pátý měsíc měří asi 10 km, zatím je ze všech nejmenší. V roce 2015 doletí k Plutu sonda New Horizons. Já si myslím, že objeví spoustu dalších měsíců. A proč má Pluto tolik měsíců ? Celkem jednoduché vysvětlení, Pluto je v této části Kuiperova pásu jedno z největších těles a tak se na jeho oběžnou dráhu dostává hodně dalších těles.

Na obrázku je rodina Pluta, tak jak ji vidí HST.

Tajemství, která skrývá vesmír

9. července 2012 v 10:19 | Michal |  Téma týdne
Ve vesmíru je mnoho záhad, která stojí za to rozluštit. Jsme ve vesmíru sami nebo je na druhém konci vesmíru nějaká jiná civilizace ? Nebo je tu další záhada. Proč se vesmír rozpíná pořád rychleji? Jak vypadá temná hmota a temná energie ?

Vesmír je nekonečný, alespoň si to myslíme. Na jeho konec nemáme šanci dohlédnout, protože má světlo omezenou rychlost. Pokud je vesmír větší než by odpovídalo rychlosti světla, mohl se tedy rozpínat větší rychlostí než rychlostí světla, to by ale odporovalo teorii Relativity. Je snad temná energie vyjímka ? To je otázka s, kterou si vědci lámou hlavu už delší dobu. Temnou energii a temnou hmotu nemůžeme vidět, protože je temná jako vesmír. Můžeme, ale vidět její gravitační působení. Temná hmota je vázaná v galaxiích, zatímco temná energie způsobuje rozpínání vesmíru. Vesmír se rozpíná pořád rychleji, podle vědců nás za pár miliard let čeká mrazivý konec.

Jsme tedy ve vesmíru sami ? To je celkem lehká otázka stačí se zamyslet nad tím, že ve vesmíru je několik miliónů až miliard galaxií a každá z nich obsahuje několik miliard hvězd.

Na obrázku je galaxie v Andromedě, z kterou se za pár miliónů let naše galaxie srazí, ale hvězdy do sebe vrážet nebudou.

Za 3 roky u Pluta

8. července 2012 v 20:50 | Michal |  Meziplanetární sondy
Za 3 roky by sonda New Horizons měla doletět k Plutu a jeho měsícům, zatím žádná sonda se k Plutu nedostala. New Horizons má být první, který tuto trpasličí planetu prozkoumá. Zatím Pluto podrobně zkoumal jen Habblův vesmírný dalekohled. Pluto viděl o průměru pár pixelů.

Umělecká představa sondy a Pluta:

Absolutní nula

4. července 2012 v 9:29 | Michal |  Vesmír (obecně)
Dnes si povíme něco o teplotě, kterou nemůžeme dosáhnout, jedná se o absolutní nulu. My tady na Zemi jsme zvyklí na teploty kolem 20°C, ale musíme si uvědomit, že ve slunení soustavě je daleko od Slunce mnoho objektů jejihž teplota se blíží absolutní nule. Absolutní nula je pevně stanovená teplota ve, které by se částice vůbec nekmitali. Zatím se vědcům podařilo dosáhnout jen teploty těsně nad absolutní nulou asi 0,01 K. Kelvin je stupnice, která má 0° přešně v bodě Absolutní nuly. Mínusových hodnot tak nelze dosáhnout. Kdyby jsme Kelviny porovnali se °C. Vyšlo by nám, že 273,16 K je 0°C. Absolutní nula je tak na naše stupně -273,16°C. Ve sluneční soustavě známe jedno těleso, na kterém je -230°C (pouze 43° nad absolutní nulou), je to Neptunův měsíc Triton, který sluneční paprsky odráží. Na Zemi se vědci přibližují k absolutní nule za pomocí kapalného dusíku.

Triton, nejchladnější známe těleso v naší Sluneční soustavě.

Curiosity má Mars na dosah

3. července 2012 v 12:19 | Michal |  Meziplanetární sondy
Sonda Curiosity, která míří k Marsu na něm brzy přistane. Cílem této dvouleté mise bude zjistit jestli na Marsu v minolosti existovali podmínky pro život. Sonda by měla přistát 6.8.2012 o půl osmé ráno. Zatím se po Marsu pohybuje jen jedna sonda Opportunity, Spirit, který přiletěl na Mars před Opportunity bohužel asi před rokem zapadl do písku. Uvidíme co všechno nám přinese mise Curiosity.


O 1 sekundu víc

1. července 2012 v 20:49 | Michal |  Novinky o vesmíru
V noci z včerejška na dnešek se atomové hodiny o půlnoci zastavily na 1 vteřinu. Jde o vyrovnání zemské rotace, která se zpomaluje. Vy si určitě řeknete, takový malý rozdíl, to přece nemá cenu přeřizovat hodiny. Ale musíme si uvědomit, že to je nutné pro naše navigace, které musí mít čas na milisekundu přesný a jejíhž signál urazí za sekundu 300 000 km, takže by navigace nevěděla, kde vlastně jsme.