Říjen 2012

Curiosity může kontaminovat Mars

30. října 2012 v 18:09 | Michal |  Meziplanetární sondy
Sonda Curiosity už téměr 3 měsíce jezdí po Marsu, hledá stopy po vodě a zkoumá tamní horniny. Pokud by sonda na Marsu našla vodu, musela by vycouvat pryč, protože let sondy Curiosity mohlo přežít několik milionů bakteriálních spor, které by mohly při vstupu do vyhovujícího prostředí ožít. Tak by se v budoucnu mohlo stát, že by jsme našli na Marsu bakterie, které jsme si tam sami dovezli.

Curiosity zkoumá na Marsu horninu; umělecká představa

Počasí se zbláznilo

27. října 2012 v 16:39 | Michal |  Počasí
Počasí se zbláznilo, i když je teprve konec října, venku to spíše vypadá, že jsou tady vánoce. Může za to studená fronta, která přinesla sem do Česka tak studený vzduch, že i v nížinách teplota spadla k 0°C a začalo sněžit. Sněhu si ale moc neužijeme, v průběhu přištího týdne se opět oteplí na 10 °C.


Obloha v listopadu 2012

24. října 2012 v 19:19 | Michal |  Měsíčník Obloha
Viditelnost planet:
Merkur spatříme koncem měsíce ráno na východní obloze
Venuše bude svítit také ráno na východní obloze
Mars je vidět večer nízko nad západním obzorem
Jupiter je vidět celou noc
Saturn je vidět ráno nad východním obzorem
Uran můžeme pozorovat v první polovině noci
Neptun můžeme pozorovat v první polovině noci

Fáze měsíce:
7.11. První čtvrť
13.11. Nov
20.11. Poslední čtvrť
28.11. Úplněk

Jihovýchodní obloha 15.11. v 6:00

Planeta u čtyřhvězdy

20. října 2012 v 19:39 | Michal |  Exoplanety
Astronomové objevili exoplanetu u dvojhvězdy, která obíhá další dvojhvězdu. Planetu pojmenovali PH1. Je to plynný obr o průměru 6,2 krát větší než naše Země, obíha kolem hvězd o 1,5 a 0,4 hmotnosti Slunce a kolem dvojhvězdy oběhne jednou za 138 dní. Ve vdálenosti 1000 AU se nachází druhá dvojhvězda. Světlo tuto vzdálenost překoná za 6 dní (pro srovnání od Slunce k Zemi doletí za 8 minut).

Umělecká představa planety PH1:

Exoplanety - nejblišížší a diamantová planeta

17. října 2012 v 20:20 | Michal |  Exoplanety
Vědci objevili exoplanetu u po Slunci nejbližší hvězdy Alfa Centauri. Leží ve vzdálenosti asi 4,3 světelných let. Planeta obíhá svou mateřskou hvězdu ve vzdálenosti asi 6 milionů km, jde o první planetu zemského typu obíhající hvězdu podobnou Slunci, jde ale pouze jen o poměr velikostí, na této planetě jsou pro život nepříznivé podmínky.

Dále vědci přišli na to, že exoplaneta 55 Cancri e (na obrázku) se skládá z: Kůry - grafitu; vrstvy diamantu; vrstvy minerálů na bázy křemičitanů a tekutého jádra. Právě diamant je to co vědce na této planetě zaujalo nejvíce. Planeta se náchází ve vzdálenosti 40 světelných let, a tak vytěžit diamant není možné, protože cesta k této planetě by s současnými technologiemi trvala několik tisíc až milionů let.


Skok z 39 kilometrové výšky

15. října 2012 v 20:30 | Michal |  Novinky o vesmíru
Rakušan Baumgartner skočil z výšky 39 km nad zemí. Protože v této výšce je vzduch velmi řídký a je zde velká zima, musel mít rakušan na sobě skafandr podobný tomu, který nosí Astronauti. Volný pád trval téměř 5 minut, během volného pádu překonal rychlost zvuku. Letěl rychlostí 1170 km/h !


Komety - složení, popis

10. října 2012 v 20:10 | Michal |  Komety
Komety jsou složené z vodního ledu, suchého ledu (pevného oxidu uhličitého) a prachu. Když se začne kometa přibližovat k Slunci začne se led ovolňovat a vytváří tzv. ohon komety. Dále má kometa takzvanou komu, to je obal jádra komety, tvořený převážně z plynů, dále má kometa jádro, které se skládá z výše uvedených látek. Nejznámější kometa je samodřejmě Halleyova, která se ke Slunci přiblíží jednou za 76 let, naposledy se přiblížila v roce 1986, další přiblížení nastane v roce 2061.

Halleyova kometa v roce 1986; Program Celestia

Astronomie - to je moje

8. října 2012 v 17:49 | Michal |  Téma týdne
Konečně nějaké pořádné téma ! Tento článek berte jako informační.

Poslední dobou se mi zdá, že jsem poslední svého druhu, většina aktivních blogů zpravují holky, které se zajímají o literaturu, ale po mladých vědcích, které chtějí sdílet své znalosti ani památky. Já už tento blog zpravuji téměř 6 let a blogy, jejihž téma byla astronomie většinou spadly do neaktivity, proto píši článek na téma týdne, abych našel alespoň někoho kdo má svůj blog o Astronomii.

Já jsem do Astronomie doslova maniak, zajímám se o ni už od školky (což je přes 10 let) a tento blog jsem si založil ve svých 11 letech. Píši články na téma, které mi padne pod ruku (novinky, plynety, meziplanetární sondy...). Teď je zrovna sonda na Marsu a zkoumá tamní půdu a přišla na to, že v minulosti na Marsu určitě byla voda v kapalném skupenství. Není to úžasné ? Mars v minulosti vypadal jako Země. Nebo třeba sonda Voyger 1, která míří do mizihvězdného prostoru.

Astronomie je můj životní koníček, samodřejmě, že mám i jiné zájmy, ale je to nádhera když se podíváte na fotky z vesmíru.

Planeta Mars; program Celestia

Na Venuši je peklo

4. října 2012 v 19:49 | Michal |  Venuše
Po delší době jdu napsat něco o Venuši. Jak už na tomto blogu bylo řečeno na Venuši je teplota kolem 460 °C a věškerý život by ihned zmizel. Také je zde 100krát větší tlak než na Zemi. Astronomové pouze přemýšlí o tom jestli život ve formě mikroorganizmů není v její atmosféře, protože ve Venušině atmosféře objevili ozonovou vrstvu. Plánují vyslat takový horkovzdušný balon, který by se vznášel ve Venušině atmosféře, bohužel se teď všechny zraky upírají k Marsu a vozítku Curiosity (viz článek níže).

Venušin povrch focený radarem s oběžné drahy
Mimochodem dnes bude na této stránce denní rekord za rok 2012