Leden 2013

Může nás ohrozit sluneční erupce ?

28. ledna 2013 v 20:49 | Michal |  Slunce
Slunce je teď ve svém maximu, to znamená, že se na Slunci objevuje spousta skvrn, které na Slunci zapříčiňují geomagnetické bouře a ty můžou ohrozit naší planetu. Povrch naší planety je proti těmto jevům chráněn magnetickým polem. Bouře jsou navedeny do polárních oblastí, kde způsobují polární záře. Jakým způsobem může, ale tato bouře ohrozit naši planetu ? Když byla asi před sto lety velká magnetická bouře téměř nic to lidstvu neudělalo, protože ještě nebyla známa výpočetní technika, teď by mohla velké geomagnetická bouře způsobit zničení satelitů, které potřebujeme k televiznímu visílání, k telefonování a mnoha dalším věcem, dále tyto bouře můžou způsobovat výpadky proudu, který také už neodmyslitelně patří k našemu životu, proto je naše civilizace tak zranitelná.

Nádherná polární záře, kterou způsobují právě bouře ze Slunce.

Obloha v únoru 2013

22. ledna 2013 v 15:10 | Michal |  Měsíčník Obloha
A máme tu další článek z naší rubriky obloha, dnes netradičně dříve, protože se obávám, že do konce ledna nebudu mít čas psát články a, protože se blíží 6. narozeniny tohoto blogu a to si zaslouží určitě nějaký velký článek. A teď už k samotné obloze v únoru 2013.

Viditelnost planet:
Merkur můžeme vidět pouze v polovině měsíce večer na západní obloze
Venuše není pozovatelná
Mars se večer strácí ve sluneční záři
Jupiter je vidět v první polovině noci
Saturn je vidět v druhé polovině noci
Uran můžeme pozorovat pouze v brzkých večerních hodinách
Neptun je nepozorovatelný

Měsíc:
3.2. Poslední čtvrť
10.2. Nov
17.2. První čtvrť
25.2. Úplněk

Obloha 15.2.2013 ve 20:00; vidíme že na obloze panuje Orion, nahoře vidíme Jupiter vedle plejád

Život hvězdy

21. ledna 2013 v 18:11 | Michal |  Hvězdy
Tak jako mi lidé i hvězdy si žijí svůj život. Hvězda se rodí v obrovsých a hustých mračnech prachu a plynu, kterým říkámé mlhoviny. Mlhoviny jsou pozůstatkem po mohutném výbuchu supernovy. Dále hvězda dospívá a dostává se do takzvané hlavní posloupnosti, to je období, kdy se jasnost hvězdy nemění u našeho slunce to je asi 10 miliard let, u hvězdných obrů to můžou být pouze miliony let. Život hvězdy zkončí, když vyčerpá všechen vodík, který je potřeba k termojaderné reakci. Hvězdy začnou spalovat další prvky, až k železu a zašnou se smršťovat a rotahovat. Pokud má hvězda hmotnost méně než 1,44 hmotnosti našeho Slunce, po vyčerpání všech lehkých prvků se rozepne a změní se v takzvanou planetární mlhovinu. Pokud má více než 1,44 hmotnosti našeho slunce, zakončí svůj život mohutným výbuchem, kterému říkáme supernova. Hvězda se pak změní buď v černou díru nebo v neutronovou hvězdu.

Betelgeuse - hvězdný obr, zakončí svůj život supernovou

Srážka se Zemí nebude

13. ledna 2013 v 17:49 | Michal |  Novinky o vesmíru
Když Astronomové objevili asteorid Apophis, došlo k velkému sděšení podle propočtů měl astreorid velkou šanci se srazit se Zemí v roce 2029 a, když ne v tomto roce tak o sedm let později (v roce 2036). Srážku v roce 2029 se vědcům podařilo postupem času vyvrátit, ale Apokalypsa byla posunuta pouze o 7 let. Ve středu, ale vědci využili vzdálené přiblížení, a podle výpočtů zjistili, že Zemi od této planetky nic nehrozí. Ale možná, že apokalipsa přijde od jinud, Apophis je totiž jen jednou z tisíců blízkozemních planetek.

Planetka Ida, od ní nám srážka nehrozí, obíhá bezpečně mezi Marsem a Jupiterem.

Něco k exoplanetám

9. ledna 2013 v 17:39 | Michal |  Exoplanety
Poslední dobou se zde objevuje hodně článků s novinkami, které vypovídají o objevu nové exoplanety, a tak mě napadlo, že už jsem zde dlouho nepsal co to exoplanety vlastně jsou zač. Většina z vás se učila vyjmenovat na zpamět planety, které obíhají kolem našeho Slunce, nebudu je jmenovat, vy by jste je jistě vyjmenovali sami. Pak ale existují planety, které s naším Sluncem nemají nic společného, obíhají kolem jiné hvězdy. Nazývají se Exoplanety (exo- daleký, vzdálený), takže může existovat i planeta na, které je život, stejně jako na naší Zemi. Šance je veliká, vždyť jen v naší galaxii existuje více než 100 miliard hvězd.

Umělecká představa soustavy exoplanet obíhající kolem od nás vzdálené hvězdy.

Astronomické úkazy v roce 2013

2. ledna 2013 v 16:09 | Michal |  Nový rok
Včera začal nový rok 2013, který nebude tak bohatý na události z oboru meziplanetárních sond jako rok 2015. Jediný výrazný úkaz v r. 2013 bude ke konci tohoto roku, kdy budeme podle astronomů moci spatřit kometu století, není to však vůbec jisté, nikdo nemůže předpovědět, jestli se kometa při styku se Sluncem nerozpadne. Ještě před touto kometou bude viděna jiná kometa 11.3. sice méně jasné, ale bude z našeho pohledu prolétat jakoby vedle slunečního srpku. Ve skutečnosti bude od Měsíce vzdálená několik milionů kilometrů. A poslední úkaz: 23. června budeme moci vidět velmi jasný Měsíc, který bude v úplňku a zároveň na své dráze nejblíže Zemi.

Kometa v programu Celestia