Únor 2013

Obloha v březnu 2013

25. února 2013 v 8:59 | Michal |  Měsíčník Obloha
Blíží se březen, na této rubrice je magické to, že jako jediná vychází pravidelně. Jinak zítra se můžete těšit po dlouhé době na článek na téma týdne.

Viditelnost planet:
Merkur se strácí ráno ve sluneční záři
Venuše je nepozorovatelná
Mars se strácí večer ve sluneční záři
Jupiter je vidět v první polovině noci
Saturn je vidět v druhé polovině noci
Uran nelze pozorovat
Neptun nelze pozorovat

Měsíc:
4.3. Poslední čtvrť
11.3. Nov
19.3. První čtvrť
27.3. Úplněk

Panorama oblohy 14.3. ve 23:00, vidíme, že zatímco Jupiter v tuto dobu zapadá, na druhé straně vychází Saturn

Co se událo v Astonomii

20. února 2013 v 15:49 | Michal |  Novinky o vesmíru
Teď jsem byl více jak týden neaktivní, mezitím se událo pár novinek o, ktyrých bych vám rád napsal.
V pátek 15.2. kolem Země proletěla planetka s názvem 2012 DA14, shodou okolností zrovna v ten den spadl do Ruska moteorit, je to největší meteorit, který na Zem dopadl po Tunguské katastrofě. Podle vědců neměl s touto planetkou nic společného. Já si myslím, že do Ruska dopadl meteorit proto, že je to po Tichém oceánu největší terč a, když něco dopadne do Tichého oceánu, většinou si toho lidská civilizace ani nevšimne.
Dále jsem četl, že vědci přisli s novou teorií o zániku Vesmíru. To se naší civilizace netýká, podle vědců až dávno Slunce ani Země nebudou existovat. Až se tak stane, ve Vesmíru se vytvoří jakási časoprostorová bublina ve, které se zrodí nový Vesmír. Časoprostor se tak tvoří po jakýchsi vlnách mezi kterými je odstup asi několik desítek miliard let.

Zde vidíme podající meteorit, na obloze se jeví jasnější než úplňek; obrázek zdroj: tn.cz

Asteorid prolétne těsně vedle Země

11. února 2013 v 18:19 | Michal |  Novinky o vesmíru
Planetka 2012 DA14 v pátek prolétne těsně blízko Země. Mine nás asi o 36 000 kilometrů což jsou 3 průměry Země a bude tak blíže než náš Měsíc, který Zemi obíhá ve vzdálenosti 380 000 kilometrů. O moc veliký kus skály nejde, planetka má v průměru asi 45 metrů. Pokud by do Země narazilo těleso o této velikosti, mohlo by způsobit obrovskou vlnu tsunami nebo by mohlo vyhladit větší město. Ale vědci uklidňují, že od tohoto tělesa nám žádná zkáza nehrozí, naopak bude viditelné i amatérským dalekohled, takže kdo chce vidět kus létající skály, může se připravit, největší jasnost bude mít asi o půl deváté večer.

Takto by jste viděli Zemi, kdyby jste stáli na planetce při největším přiblížení.

Tento blog slaví 6 let své existence

5. února 2013 v 16:17 | Michal |  Výroční články
Zdá se to téměř neuvěřitelné, ale je to tak, dnes tento blog slaví 6 let své existence, za tu dobu se zde objevilo 558 článků (tento je 559.), nespočet obrázků a videí. Tento blog je bez větší přestávky aktivní už 2 roky, i když se to zdá oproti stáří blogu málo, je to proto, že jsem byl líný po delší neaktivitě v roce 2010 si založit v lednu 2011 nový blog, já si myslím, že je dobře, že jsem si nový blog nezaložil, protože když jsem si zakládal tento blog nebylo mi ani 11 let. Když se teď dívám na blogy, většinou to jsou blogy které vlastní děvčata zajímají se o literaturu, ale já jsem chlapec a píši o Astronomii. Nastala někde chyba ? Kdyby nastala určitě bych se po roce 2007 do blogování nevracel, blogování má v sobě jakési kouzlo, které mě nutí stále psát další a další články, jak obyčejné tak třeba i na téma týdne, kde jsem se dostal už dvakrát do výběru. Zatím jsem objevil jen jediný aktivní blog, který by byl starší než ten můj. I když patřím k menšině kluků, kteří na blog.cz jsou, určitě se psaní článků jen tak nevzdám a budu psát třeba až do maturity, což je za 2 roky.


Světelné znečištění

3. února 2013 v 14:03 | Michal |  Novinky o vesmíru
Možná jste si všimli, že poslední dobou nepřibývají články do rubriky pozorování, nemůžu za to já, ale může za to celé lidstvo. Poslední dobou totiž stále přibývá světelné znečištění. Nejen, že to je plýtvání elektrického proudu, ale ruší to i nás astronomi, kteří už před světlem měst nemají kam utéct. Ve Francii už byl na to vyhlášen zákon, soukromé objekty nesmí být přes noc osvětleny. V čechách zatím takový zákon neexistuje, je jen otázka času, kdy se astronomové vzbouří proti světelnému znečištění.

Jak je evropa osvětlená dnes a jak za pár let; obrázek zdroj: www.astro.cz