Březen 2013

Obloha v dubnu 2013

24. března 2013 v 17:39 | Michal |  Měsíčník Obloha
Jak jsem už psal, nevím co psát, a tak tu máme oblohu v dubnu. I to kolik je vidět v dubnu planet, nasvědčuje jak mám se psaním článků špatné období.

Planety:
Merkur se ráno strácí ve sluneční záři
Venuše je nepozorovatelná
Mars je v konjukci se Sluncem
Jupiter můžeme zahlédnout večer na západní obloze
Saturn lze pozorovat celou noc
Uran nelze pozorovat
Neptun nelze pozorovat

Měsíc:
3.4. Poslední čtvrť
10.4. Nov
18.4. První čtvť
25.4. Úplněk

Zajímavosti:
31.3. Přesun na letní čas
14.4. Konjukce Jupiteru s Měsícem

Kvůli tomu, že je vidět v dubnu málo planet, dnes nabízím obrázek s pohledem na konjukci Měcíce s Jupiterem.
14.4.2013 21:00 na západní obloze

Omluva za neaktivitu a jaro

20. března 2013 v 17:29 | Michal |  Změny na blogu
Pokud někoho zajímá, přoč jsem delší dobu neaktivní, je to z toho důvodu, že nemám náladu na to psát články, kvůli spoustě jiných věcí, a taky z toho důvodu, že z komety panSTARS nic nebylo (tedy alespoň já jsem nic neviděl). Také můj druhý blog MHD simulátory převzal jiný redaktor, takže já si teď od psaní dávám větší pauzu, také je to z toho důvodu, že hodně píšeme ve škole a tak se mi nechce psát ještě doma. Jinak přišlo jaro dnes ve 12:02. Takže dnes, až na malé nesrovnalosti trvá den i noc 12 hodin. Obloha v dubnu 2013 určitě bude, to se nebojte. Je to moje jediná pravidelná rubrika a tak ji chci dodržovat. Jinak do komentářů můžete psát o čem by jste si dále rádi přečetli, protože po těch 564-ti článcích mám v hlavě co se týče vesmíru úplně vygumováno, jinak asi už vím co bude další článek (asi o ohybu světla v atmosféře). Trochu mě štve, že sem chodí stále méně a méně lidí, hold návštěvníkům neporučíš.

Kometa panSTARRS

8. března 2013 v 15:14 | Michal |  Komety
Počínaje dneškem, můžete krátce (asi 40 min) po západu Slunce pozorovat jasnou kometu panSTARRS. Do 10. března bude tak blízko Slunce, že ji bude naše jasná hvězda přesvěcovat. Po 10. březnu, by už se kometa měla od Slunce dostatečně oddálit, aby nás nerušilo večerní světlo v pozorování. Kometa bude jasná asi jako hvězdy Velkého vozu (2 mag.), a okem by měla být pozorovatelná až do konce března. Pokud se chcete o této kometě nebo jiných dozvědět více, podívejte se na tyto stránky.

Kometa v programu Celestia

Nekonečný prostor

1. března 2013 v 9:20 | Michal |  Téma týdne
Po dlouhé době tady máme článek na téma týdne. Dnes už jak název napovídá o věci, o které je tento celý blog. Nekonečno, ale může mít dva významy, nekonečno jako číslo, které ale nemůže existovat, protože každé číslo, lze vynásobit přidáním nuly na konec, to znamená, že bychom násobili číslo tak dlouho, dokud by nás to neomrzelo, např.: 10,100,1000,10000... a ležaté osmičky (tak jak se nekonečno značí) bychom nikdy nedosáhli, nekonečno se, ale v matematice používá, např.: u hyperboly, kdy se tato křivka stále víc a víc přibližuje osám x a y, ale nikdy je neprotne, říká se tak že osy x a y protne v nekonečnu.

Nekonečno má, ale také jiný význam, nekonečnem se označuje nekonečný prostor - Vesmír. Vesmír podle vědců nemá své hranice, ale prý se stále rozpíná, k hranicím Vesmíru nemůžeme nikdy dohlédnout, protože jsou hodně daleko, jsme schopni dohlédnout jen do vzdálenosti cca 40 miliard světelných let (1 světelný rok je zhruba 10 bilionů km). Pro pozemšťana se to může zdát hodně, ale před 13,7 miliardy let se udál velký třesk, vidíme tak do minulosti a je to nejzazší hranice, kterou lze ze Země pozorovat i těmi nejvýkonnějšími dalekohledy. Viditelný Vesmír má poloměr vetší než 13,7 miliardy světelných let, neznamená to, že se rozpínal rychleji než světlo, protože Einsteinova teorie tvrdí, že se nic v prostoru nemůže pohybovat rychleji než světlo, ale prostor sám se rychleji než světlo pohybovat může. Einsteinova teorie je jen domněnkou a o její pravdivosti se můžeme jen dohadovat, čeká se, až přijde někdo, kdo bude chytřejší než Einstein a jeho teorii poupraví, kdo ví, třeba zrovna já jsem druhý Einstein.
:-)