Duben 2013

Částečné zatmění Měsíce 25.4.13

27. dubna 2013 v 18:40 | Michal |  Zatmění
Sice jsem slíbil, že článek s fotkami výjde v pátek nebo v neděli, ale neplánovaně vycházi článek dnes. Mám tu pár fotek, můj táta jich nafotil 63 a já jsem 3 využil. A mám je tu pro vás v rozlišení cca 1500 × 1000 pixelů.

Východ Měsíce před zatměním 25.4.2013
Zatmění, zhruba maximální fáze 2 %
A tady je závěrečná fáze částečného zatmění Měsíce

Obloha v květnu 2013 a částečné zatmění Měsíce

25. dubna 2013 v 19:49 | Michal |  Měsíčník Obloha
Sice jsem dnes chtěl věnovat článek zitmění, které bude dnes pororovatelné, ale obloha v květnu by vyšla moc pozdě, takže se mu budu věnovat na konci článku a zítra nebo v neděli možná budou fotky ze zatmění.

Viditelnost planet:
Merkur lze pozorovat po západu Slunce, pouze na konci měsíce
Venuše bude pozorovatelná stejně jako Merkur na konci měsíce
Mars nelze pozorovat
Jupiter bude pozorovatelný večer na západní obloze
Saturn lze pozorovat celou noc
Uran nelze pozorovat
Neptun lze pozorovat pouze ráno

Měsíc:
2.5. Poslední čtvrť
10.5. Nov
18.5. První čtvrť
25.5. Úplněk
31.5. Poslední čtvrť

Planety nad západním obzorem 29.5.2013 v 21:30

A teď už slíbená část věnovaná zatmění Měsíce, které proběhne dnes 25.4.2013. Zatmění bude trvat od 21:51 do 22:23, při maximální fázi zatmění bude Měsíc zakryt ze 2%, v 22:07. Ale to vůbec nevadí, koukám že je jasno a a teplo a to jsou skvělé podmínky pro pozorování, navíc bude skvěle vidět rozhraní mezi polostínovou a částečnou fází zatmění, při polostínové je měsíc jakoby zakouřený.

Obrázek vytvořen v programu Stellarium (Měsíc 25.4.2013 ve 22:07), vlevo nahoře je Měsíc trochu zakouřený

Temná hmota na dosah

22. dubna 2013 v 10:21 | Michal |  Vesmír (obecně)
Vědci jsou možná na dosah objevení temné hmoty, objevili mezi 30 miliardami zachycených částic 400 tisíc pozitronů. Pozitron je opakem elektronu, má kladný náboj jako proton, ale chová se jako elektron. Vědci teď řeší co nárůst pozitronů způsobilo, zda pulsary (rotující neutronové hvězdy, které vydávající magnetické vlnění) nebo jestli pozitrony mají zkutečně původce někde v temné hmotě. Jedno je, ale jisté temná hmota tvoří ve vesmíru 27 procent celkové hmoty oproti "obyčejné" hmotě tvořené z atomů, která tvoří ve vesmíru pouze asi 5 procent, zbytek tvoří temná energie. Pokud by byla temná hmota zkutečně objevena znamenalo by to objev století.

Galaxie v Andromedě, kdyby neexistovala temná hmota, rozpadla by se na jednotlivé hvězdy.
-------
Doufám, že vám vyhovuje četnost 1 článek za týden, do kometářů napište svůj názor.

Jaro konečně přišlo

15. dubna 2013 v 18:09 | Michal |  Roční období
Po dlouhé zimě je tady konečně jaro, říkám si, že ta zima trvala dost dlouho a byl jsem z ní nervózní. Teď je konečně teplo, teploty dnes dosahovali 20 °C. Jaro nám už venku zůstane, ve čtvrtek by měli teploty dosáhnout až 24 stupňů celsia, na víkend se sice ochladí na 10 °C, ale v následujících se zase oteplí a náladu nám to nezkazí. Užívejte si příchod jara a pozorujte hvězdy, protože jaro je nejlepší období pro pozorování oblohy, v létě je sice teplo, ale jsou krátké noci.


Cesta na Mars, ale jen jednosměrně

4. dubna 2013 v 19:59 | Michal |  Novinky o vesmíru
A je to tady, po dlouhém odkládání se konečně plánuje mise na Mars s lidskou posádkou, která by měla na povrchu rudé planety přistát přesně za 10 let. Neplánuje to NASA ani ESA, nýbrž soukromá společnost Mars One, mělo by jít o jakýsi druh Reality show při, které bude posádka lodi směřující k Marsu několik měsíců izolovaná od okolního světa. A když na Marsu přistanou, budou navždy žít na pospas rudé planetě, s návratem na Zem se nepočítá, protože by to ani kvůli posádce nebylo možné, ty budou mít co dělat, aby se po dlouhých měsících stavu beztíže udrželi na nohách na Marsu, kde je dvakrát menší gravitace, kdyby se vraceli zpět, sesypali by se tady jako pytel brambor a už nikdy by nechodili. Ve vesmíru totiž člověk strácí kostní hmotu. Kdo ví co bude v roce 2023, jestli tento projekt nebude ukončen jako všechny předchozí.

Po takovémto povrchu by se na Marsu procházeli astronauti.