Květen 2013

V létě není noc ?

28. května 2013 v 20:01 | Michal |  Vesmír (obecně)
Pokud jste někdy slyšely, že v létě noc nenastává. Ten člověk měl určitě na mysli astronomickou noc. Půlnoční Slunce můžeme jen vidět počínaje 66 ° s.š. A jak tomu je v české republice ? V noci z 28.5 na 29.5.2013 bude astronomická noc trvat cca 45 minut, v noci z 29.5. na 30.5.2013 už jen 15 minut a následující noci nenastává astronomická noc vůbec až někdy do poloviny července. Astronomickou nocí se myslí časový úsek, kdy Slunce zajde více než 18 stupnů pod obzor, když je méně než 18 stupnů pod obzorem jedná se o tzv. astronomický soumrak. Soumrak se dělí na další části, o těch jsem psal v tady.

Soumrak: Slunce zapadne, ale jeho záře stále ruší výhled na noční oblohu.

Obloha v červnu 2013

25. května 2013 v 19:39 | Michal |  Měsíčník Obloha
Květen se pomalu chýlí ke konci, i když to venku tak nevypadá a přichází můj nejoblíbenější měsíc červen, na jehož konci mám narozeniny. Teď to hlavní, vychází článek z pravidelné rubriky obloha.

Viditelnost planet:
Merkur můžeme pozorovat večer, nízko nad západním obzorem
Venuše se stává jitřenkou
Mars se pomalu objevuje ráno nad východním obzorem
Jupiter nelze pozorovat
Saturn je vidět celou noc kromě večera
Uran můžeme pozorovat v druhé polovině noci
Neptun můžeme pozorovat také v druhé polovině noci

Měsíc:
8.6. Nov
16.6. První čtvrť
23.6. Úplněk
30.6. Poslední čtvrť

Večerný panorama, od jihu až západu 15.6.2013, 22:00
Můžeme vidět Saturn, Venuši a Merkur
Program Stellarium

Pozorování planety Saturn

22. května 2013 v 18:39 | Michal |  Pozorování
O víkendu jsme pozorovali planetu Saturn a Měsíc. Bylo večer 22:00, když se pořádně setmělo. Protože jsou všechny okem viditelné planety v konjukci se Sluncem, nezbývá nic jiného, než pozorovat právě Saturn. Měsíc má dobrou funkci v tom, že je úhlově největší těleso na obloze, a tak si podle něho můžete nastavit osu dalekohledu a okuláru. Také byl v první čtvrti, takže byly dobře vidět krátery. Na Saturn, už pak stačilo jen namířit a v dalekohledu se objevili jeho krásné prstence a měsíc Titan. Dále jsem se dalekohled pokoušel namířit na mlhoviny, ale neobjevil jsem ani jednu.

Snímky, jak jsem říkal v minulém článku bodou, až se dozvím, jak propojit můj dalekohled a fotoaparát, zatím jen fota ze Stellaria.

Takto nějak byl vidět Saturn v dalekohledu (bez záře).
Příště možná zapojím do akce i můj hustý 6 let starý telefon Sony erikson k320i.

Kvalitní fota oblohy, pokud seženu vybavení

14. května 2013 v 16:29 | Michal |  Pozorování
Určitě jste si všimli, že zatím co v roce 2011 byl tento blog velmi aktivní, teď pokulhává. Rád bych fotil oblohu, ale sám mám fotoaparát maximálně ve starém mobilu Sony erikson k320i. Potřeboval bych poradit od vás návštěvníku těchto stránek. Táta má model Canon 550D (zrcadlovka), já mám zrcadlový dalekohled GS280, průměr 114 mm, f = 910 mm, potřeboval bych poradit, jaký na tyto stroje potřebuji spojovací díl a také jaký motorek potřebuji na svůj dalekohled. Jinak budou na tomto blogu fota oblohy mé výroby s maximálním rozlišením 640 na 480 pixelů.

Zdroj obrázku; Takto vypadá můj model dalekohledu

Téma týdne: ...?, aneb největší záhady světa a vesmíru

5. května 2013 v 17:59 | Michal |  Téma týdne
Tentokrát je tématem týdne: ... ?, pojmul jsem to tak, že to je velmi záhadné téma a proč si k oněm záhadám něco nenapsat.

První odstavec bude věnovaný jevu zvanému UFO, většina lidí si myslí, že UFO jsou všichni mimozemšťani, co můžou existovat, ale opak je pravdou. Z Angličtiny UFO je zkratka pro neidentifikovaný předmět na obloze zpravidla kulatého tvaru. Záznamů o UFO je velká spousta, od mraků co vypadají jako UFO, až po skutečně vzácné jevy, které vzhledem velmi UFO připomínají. Ať už nějací mimozemšťani sestrojí vesmírné plavidlo, vezte, že je velmi malá šance, že bude mít tvar zrovna talíře a, že se UFO může objevit v takové podobě, kterou si vůbec nedokážeme představit.

Dále bych napsal něco k životu ve vesmíru, protože každý život se nemusí vyvinout do inteligentní formy. Někde se mluví o Marťanech. A proč zrovna Mars je onou planetou, kterou lidé považují za zdroj mimozemského života ? Protože si lidé ještě před padesáti lety mysleli, že na Marsu život skutečně je, Mars má polární čepičky a na svém povrchu rýhy, které z dálky připomínají kanály, které mohou s polárních oblastí vodu rozvádět. Lety prvních meziplanetárních sond k Marsu, ale zjistili, že Mars polární čepičky sice má a je tam i velké množství vodního ledu, ale to co lidé považovali za kanály, jsou rýhy, které jsou vymlety vodou ! Zvědavost k rudé planetě je teď sice trochu menší, ale stále přetrvává, kdyby se vědcům podařilo ukázat, že na Marsu život existoval, znamenalo by to, že vesmíru není život vzácným úkazem.

A na závěr něco k velkému třesku a záhadám vzniku vesmíru. Vesmír vznikl před 13,7 mld. let. Vzniklo všechno co známe z jednoho velmi, velmi... hmotného bodu. Pak, ale nastávají otázky, kde se ten bod vzal ? Co způsobilo Velký třesk ? Na všechny tyto otázky dosud nikdo nezná odpověď a ani znát nebude, protože to je jako kdo si kamkoli na plochu papíru nakreslíte severní pól a ptáte se, co je na sever od severního pólu. Pokud myslíte jen dvourozměrně, odpověď na otázku nenajdete. Já si myslím, že na toto otázku neznáme odpověď, protože nejsme vyšší bytosti, které by ovládali více Vesmírů a co si myslíte vy, pište do komentářů. :)

Ufo, fotomontáž

Absolutní nula překročena

4. května 2013 v 19:49 | Michal |  Vesmír (obecně)
Ještě nedávno si vědci mysleli, že dosáhnout teploty pod absolutní nulou (0 Kelvinů) je nemožné. Vědci dosahovali teploty pouze blížící se absolutní nule (0,000 000 45 K), ale teď se vědcům podařilo na chvíli u látky udržet teplotu i pod absolutní nulou. Dokázali to u kvantového plynu. Energie jednotlivých částic látky o teploty blízké absolutní není rovnoměrná o proto mají nějaké částice větší energii (těch je víc) a některé menší. Když se potom energie obrátí, dojde k výraznému ochlazení, které může mít za následek i teplotu nižší absolutní nule. Sci-fi se stalo skutečností. (Absolutní nula se rovná 273,15 °C.)

Průměrná teplota vesmíru je zhruba 2 Kelviny.