Červen 2013

Obloha - vysvětlivky

28. června 2013 v 11:39 | Michal |  Měsíčník Obloha
Obloha, jediná rubrika na této stránce, která mé s jednou větší pauzou tradici už od konce roku 2008, ale stále se najdou ti, kteří jen na tyto stránky zabloudí a chtějí hledat planety na obloze, pokusím se vám tedy popsat, jaký význam má tato rubrika.

První jsou planety, Merkur a Venuši nikdy neuvidíte uprostřed noci, vždy jsou viděny těsně před východem, nebo po západu Slunce. Mars může být viděn jako červená hvězda, Jupiter je velmi jasný stejně jako Venuše a Saturn září jako jasnější hvězda. Uran a Neptun lze vidět pouze dalekohledem, proto je na obloze pouhým okem nehledejte. Pokud nejste zkušený astronom, snadno můžete planetu zaměnit za hvězdu.

Měsíc je v takové fázi, která je napsaná v určitý datum v rubrice obloha a každý článek tohoto typu je obohacen obrázkem z programu Stellarium.

Konjukce planet v květnu 2013

Obloha v červenci 2013

25. června 2013 v 16:36 | Michal |  Měsíčník Obloha
Nakonec ta pauza nebyla tak dlouhá jak jsem přepokládal, známky opraveny a před námi jsou 65 dní dlouhé prázdniny a teď už jdeme k pravidelné rubrice Obloha.

Planety:
Merkur je vidět v v druhé polovině měsíce ráno
Venuše je vidět večer na západní obloze
Mars je vidět ráno nad východním obrorem
Jupiter je vidět ráno nad východním obrorem
Saturn je vidět v první polovině noci
Uran lze pozorovat v druhé polovině noci
Neptun lze pozorovat téměř celou noc

Měsíc:
8.7. Nov
16.7. První čtvrť
22.7. Úplněk
29.7. Poslední čtvrť

Východní obloha: 23.7.2013 ve 4:15

Pauza

12. června 2013 v 13:03 | Michal |  Změny na blogu
Jak už jste si určitě všimli, nejsem nějako dobu aktivní, je to tím, že už to se školou není tak jednoduché, a hrozí mi špatné známky, proto první článek, který vyjde po tomto bude obloha v červenci, chci zahovat měsíční tradici, proto výjde buď v posledním školním týdnu, nebo s malým spožděním na začátku prázdnin. Doufám, že mi to neberete za zlé, stejně sem téměř nikdo nechodí, protože po šesti a půl letech sem přišlo v uvozovkách jen 20 tisíc návštěv. Těším se, až po skončení školního roku budu zase vydávat články.Začal červen, ale počasí je nedostupné

1. června 2013 v 15:50 | Michal |  Počasí
Dnes začal červen, ale při pohledu z okna to tak nevypadá. Člověk si pod červnovým počasím představí Slunce a teplotu kolem 25 °C a ejhle, prší a je zima jako kdyby byl březen nebo duben, a tak se ptám co za to může ? Já ne. Možná, že je na vině špatné koncové číslo tohoto roku (13), někdo z vás si to možná ani neuvědomuje, ale jak začal rok 2013, stále jen prší nebo sněží. Meterologové říkají, že sluníčko by se mělo ukázat za týden, tak snad už to vyjde a léto už přijde prosluněné, s teplotami kolem 25°C, abychom se konečně mohli radovat ze života.

Prší a prší