Červenec 2013

Obloha v srpnu 2013

29. července 2013 v 9:09 | Michal |  Měsíčník Obloha
První měsíc prázdnin nám pomalu končí a protože nechci porušit tradici, je čas na oblohu v srpnu.

Planety:
Merkur je vidět v první polovině měsíce ráno, nízko nad východním obzorem
Venuše je vidět v první polovině měsíce večer, nízko nad západním obzorem
Mars můžeme spatřit ráno nad východním obzorem
Jupiter můžeme spatřit ráno nad východním obzorem
Saturn můžeme spatřit večer nad západním obrorem
Uran můžeme pozorovat téměř celou noc kromě večera
Neptun můžeme pozorovat celou noc

Měsíc:
6.8. Nov
14.8. První čtvrť
21.8. Úplněk
28.8. Poslední čtvrť

Zajímavosti:
12.8. Je maximum meteorického roje Perseidy.

Východní obloha 8.8.2013 ve 4:30; Konjukce Merkuru, Marsu a Jupiteru; Program Stellarium

Pozorování letní oblohy

25. července 2013 v 21:25 | Michal |  Pozorování
Teď se sice večer moc planet nedá pozorovat, ale když je člověk na chatě na Broumovsku, může vidět pár nádherných seskupení hvězd jako je například souhvězdí Lyry, jehož nejlasnější hvězda je Vega, která přesvědcuje ostatní hvězdy, dalším souhvězdím je Labuť, kterou je schopný rozeznat i nezkušený astronom. Také sohvězdí kasiopei je na obloze zřetelné, vypadá jako dvojité V. Doufám, že tento článek využijete, až už neuvidíte na noční obloze jen Velký a Malý vůz.

Kasiopea
Lyra

Vesmírné hrozby - Supernova

15. července 2013 v 8:13 | Michal |  Vesmírné hrozby
Ve vzdálenosti cca 200 světelných let, hvězdě dojde palivo a zakončí svůj život supernovou. Musí se jednat o hvězdu minimálně 1,44 krát hmotnější než naše Slunce. Lidé si možná pod pojmem konec světa představují meteorit, který spadne na zemské povrch, ale vesmír není jen naše sluneční soustava. I když se jedná o mohotný výbuch, my lidé uvidíme první náznaky výbuchu až za 200 let, záleží na vzdálenosti, kterou má světlo ulétnout. Je tak možné, že nějaká hvězda už takto ukončila svůj život. Samotný výbuch není smrtící, ale to kvůli čemu by mohlo lidstvo vyhynout, je gama záření. Nejde před ním uniknout a předvídatelnost takové supernovy, je velmi malá. Dokonce menší než pád většího asteroidu.

Umělecká představa supernovy

Vesmírné hrozby - Blízkozemní planetky

8. července 2013 v 12:19 | Michal |  Vesmírné hrozby
Pokud si někdo myslí, že Vesmír je veliký a tudíž nezajímavý pro lidstvo, je na omylu, protože nám od něj hrozí víc hrozeb než by se dalo čekat.

Blízkozemními planetky, jsou nazývány objekty, které obíhají Slunce téměř ve stejné vzdálenosti jako naše Země, hrozí tak, že se se Zemí někdy srazí. Pokud tuto hrozbu nebudeme brát vážně může se stát, že lidstvo vyhyne stejně jako dinosauři před 66 miliony lety, kdy do Země narazil meteorit o velikosti Mt. Everestu.

Naštestí na Zemi existuje organizace, která se tímto problémem zabývá, a tak by při hrozící kolizi lidé byli varováni a hledali by řešení jak planetku odklonit z její dráhy, stačila by třeba gravitace sondy, která by planetku přitáhla a změnila by dráhu jen o pár centimetrů. Ve vesmírném měřítku by to znamenalo, že by se planetka odklonila o několik stovek kilometrů a to by k minutí Země bohatě stačilo. Existuje i mnoha dalších způsobů, jako třeba nabarvit jednu stranu asteroidu na bílo. Gravitace sondy by však byla více učinná a méně nákladná.


(Nakonec jsem se odhodlal založit novou rubriku)

Začátek prázdnin - co to znamená

4. července 2013 v 10:20 | Michal |  Prázdniny
Před necelých týdnem začaly prázdniny, co to pro astronoma, jako jsem já znamená ? Je to období krátkých nocí, proto se dá obloha pořádně pozorovat až v srpnu, hlavně je to období volna, ale i období dovolených, proto vůbec nevím jak často se k tomuto blogu dostanu, po prázdninách se jde zase do školy, pro mě to už znamená třeťák na gymplu, proto by větší věnování se hrám a blogu bylo likvidační, a proto tento blog asi na začátku školního roku upadle do neaktivity. Když jsem si tento blog 5. února 2007 zakládal, mým extrémním cílem bylo udržet ho v aktivitě do léta 2015, kdy sonda New Horizons doletí k Plutu, proto je už pro mě 6 a půl roku s blogem dost, je to vidět i na frekvenci článků, která se snižuje a došlo to tak daleko, že píši článek o tom, že málo vydávám články.

Také bych chtěl zkritizovat téma týdne, nemůžu si ho zvolit a ještě tam jsou takové nesmysly, že to je až do nebe volající, například dnes je téma týdne Ezoterika, nebo jak. Což vůbec nevím co znamená, to slovo jsem slyšel poprvé a naposledy ve hře Metin 2 a dále jsem se o to nezajímal. Můj názor je, že nic není tak jak bývalo.