Srpen 2013

Konec prázdnin aneb musíme si spolu promluvit

31. srpna 2013 v 18:39 | Michal |  Prázdniny
V pondělí začne škola a to je pro můj blog osudové, vydržel jsem s ním více jak 6 a půl roku a proto to nechci vzdávat, otázkou zůstává o čem psát, na astro.cz jsem neobjevil žádný zajímavý článek a můj blog zdá se upadá do zapomnění, dokazují to statistiky, zatímco na konci roku 2012 to bylo i 30 za den, dnes se průměr pohybuje jen kolem deseti. V říjnu má přiletět kometa a, tak bych o tom rád napsal kopu článků, ale to je až za dva měsíce, teď vůbec nevím o čem psát, nemám inspiraci, ani čas, proto mi prosím poraďte o čem mám psát, budu vděčný za každý názor.

Obloha v září 2013

23. srpna 2013 v 10:05 | Michal |  Měsíčník Obloha
Pamalo končí prázdniny a to je čas na oblohu v září.

Merkur je nepozorovatelný
Venuši můžeme vidět velmi nízko večer nad západním obzorem
Mars můžeme vidět ráno na východní obloze
Jupiter můžeme vidět ráno na východní obloze
Saturn můžeme vidět velmi nízko večer nad západním obzorem
Uran můžeme pozorovat celou noc
Neptun můžeme pozorovat celou noc kromě rána

Měsíc:
5.9. Nov
12.9. První čtvrť
19.9. Úplněk
27.9. Poslední čtvrť

Východní obloha s Marsem a Jupiterem; 15.9.2013 v 4:46; Program Stellarium

Život může být nejen na Zemi

15. srpna 2013 v 16:29 | Michal |  Téma týdne
No konečně po čtvrt roce nějaké pořádné téma na které se dá napsat článek !

Všichni co píší články na toto téma budou jistě psát o životě, který probíhá jen na Zemi, ale já vidím v životě něco, co málokterý člověk. Život není jen ten na, který jsme zvyklí, je to jako, kdyby poutníci na Sahaře věřili, že celá planeta Země je jedna velká poušť, musíme myslet jako nikdo jiný. Tak třeba život na bázi jiného prvku, místo uhlíku by jím mohla být třeba síra, nachází se ve stejné skupině jako uhlík, ale my, protože žádný důkaz nemáme nevěříme, že by tak něco bizardního mohlo existovat. Síra by se možná mohla vázat za určitých podmínek stejně jako uhlík, nebo i trochu jinak a život by mohl být úplně odlišný. Dále lidé věří, že můžou existovat živí roboti, lidi vzpamatujte se ! Robot je výrobek lidstva, a tak je velmi velmi malá pravděpodobnost, že by se někde v daleké galaxii vytvořil roboživot.

Dále jsou tu filmy s mimozemšťany, třeba takový E.T. Když se na něho podíváte pozorně, zjistíte, že má všechny rysy člověka: hlavu, ruce, nohy, ale i dokonce všechny rysy na tváři, ale je třeba si uvědomit, že evoluce člověka byla jen náhoda a tak musí případní mimozemšťané vypadat úplně jinak.

Také stojí za to rozebrat podmínky, za kterých se život vyvíjí. My známe nejvíce život na pevné Zemi s atmosférou, která obsahuje Dusík a Kyslík. Ale případní mimozemšťani můžou žít z úplně jiných prvků a být třeba uplně miniaturní.

Perseidy - zápis z pozorování

13. srpna 2013 v 13:09 | Michal |  Pozorování
Plánovaný začátek pozorování byl kolem desáté hodiny večer 12.8.2013. Bohužel počasí nepřálo bylo zamračeno a nakonec se dalo i do deště. A když jsme už o půlnoci 13.8. chtěli jít spát, stalo se to co nás všechny překvapilo, když jsem se šel podívat ven bylo polojasno a stále se víc a víc vyjasňovalo. Šli jsme tedy ven pozorovat. Protože naše chata je v horách, byli vidět i ty méně jasné perseidy. Já osobně jsem jich spatřil asi 20, ale stálo to za to. Blížila se první hodina ranní a patrně se ochladilo, začaly se blížit mraky. A když začalo kapat, smířil jsem se s tím, že je pozorování u konce. Když jsem byl v posteli dalo se do deště a já byl rád, že bylo vidět alespoň něco. Fotky z pozorování žádné nemám, neboť je focení velmi složité a je potřeba fotit velmi výkonným zařízením a to si já jako student nemůži dovolit.

Perseidy

1. srpna 2013 v 15:30 | Michal |  Meteorické roje
Letos budou na tento meteorický roj obzvlášť dobré podmínky. Měsíc nám nebude nějak vadit v pozorování, protože bude chvíli před první čtvrtí. Soumrak také ne, ten bude v době meteorického deště pouze astronomický. Radiant, tedy místo z, kterého budou meteory vylétávat najdete snadno, stačí jen nad severovýchodím obzorem najít kasiopeu, dvojité W, které je vidět i na více osvětlených místech, pak už se stačí jen večer 12.srpna dívat pod toto dvojté véčko a možná, že nějaký podající balvan spatříte. Frekvence je každý rok téměř stejná, odhaduje se cca 60 meteorů za hodinu. Také je nutné rozeznat snadno meteor od letadla, meteor poznáte tak, že za sebou zanechává světelnou stopu, podobně jako kometa.

Zdroj obrázku; Tento obrázek popisuje Perseidy; Kasiopea nahoře vpravo