Září 2013

Obloha v říjnu 2013

24. září 2013 v 17:59 | Michal |  Měsíčník Obloha
Říjen se neúprosně blíží, a vy jste možná v kalendáři objevili jméno autora článku (29.9.).

Merkur je nepozorovatelný
Venuše je v první polovině měsíce vidět nízko nad východním obzorem
Mars můžeme vidět na ranní východní obloze
Jupiter můžeme také vidět na ranní východní obloze
Saturn je téměř nepozorovatelný
Uran můžeme pozorovat celou noc
Neptun můžeme pozorovat celou noc kromě rána

Měsíc:
5.10. Nov
12.10. První čtvrť
19.10. Úplněk
27.10. Poslední čtvrť

Východní obzor 15.10.2013 ve 3:00, můžeme vidět Mars a Jupiter

Zajímavosti: Pomalu se blíží kometa ISON, který by nejblíže Slunci měla být na konci listopadu. V říjnu ji můžeme spatřit dalekohledem na ranní obloze.

Voyger 1 opustil naši sluneční soustavu

17. září 2013 v 13:49 | Michal |  Novinky o vesmíru
Stalo se tak již před rokem, poslední dobou se vědci nemohli shodnout, zda už je tomu tak a v pátek se konečně shodli. Voyger 1 je první stroj vyrobený člověkem jemuž se podařilo doputovat za hranice naší sluneční soustavy. Voyager 1 je tak daleko, že když vyšle signál, který se pohybuje rychlostí světla, doletí k nám až za 7 a půl hodiny, pak ale ještě není vyhráno a tento slaboučký signál musí zachytit ta nejcitlivější anténa na světě. Voyager 1 by se měl podle odhadů definitivně odmlčet v roce 2020, poté bude dále plout prostorem a i, kdyby byl namířen k té nejbližší hvězdě (což není) dorazil by k ní až za několik tisíc let. Voyager má na sobě pozlacenou desku, která nese poselství lidstva.

Voyager 1 byla jedna s prvních sond, která navštívila Jupiter a Saturn

Nové vybavení nebude

8. září 2013 v 15:19 | Michal
Fotky oblohy nebudou, protože motorek na můj dalekohled není k sehnání. A montáž dalekohledu je 13 až 15 let stará. Abych mohl fotit oblohu, alespoň s průměrnou kvalitou, musel bych si koupit dalekohled zhruba za 20 tis. korun, možná i víc, a to si já jako student s průměrným příjmem 25 korun za týden nemůžu dovolit, a tak zbývá jen čekat než se vzdělám a najdu si nějakou pěknou práci. Je to pro mě velmi těžké dělat články, když nemám žádné nové fotografie. Je to tak jak jsem čekal, četnost článků se v příštích měsících minimalizuje. Také téma týdne mi v posledních měsících hodně pomáhá. (řečeno ironicky)