Červen 2015

Video - Průlet okolo Pluta - New Horizos

29. června 2015 v 12:59 | Michal a youtube |  Videa
Mám tady pro vás videotrailer na průlet sondy okolo Pluta 14.7.2015.


Zatmění Slunce 20.3.2015

23. června 2015 v 17:39 | Michal |  Zatmění
20.3.2015 se uskutečnilo zatmění Slunce, které bylo v české republice v rozmezí od 70 do 75%. Já jsem měl to štěstí pozorovat tento úkaz na hradecké hvězdárně, pořídil jsem fotku z plátna, na které byl namířen objektiv dalekohledu a tak na fotce vypadá zatmění nádherné, jen je dalekohledem pootočené (zatmění bylo pozorováno jako dolní srpek). Pokud jste letos zatmění propásli, další takového rozsahu bude až v roce 2026, ale bude velmi nízko nad obzorem, a tak to bude velice fotogenické, fotit zapadající srpek. Kdo nechce čekat až do roku 2026, může vyrazit do Ameriky 21.8.2017 nebo si počkat na úplné zatmění Měsíce, které bude z české republiky viditelné 28.9.2015.


Modul na kometě se probudil

19. června 2015 v 11:29 | Michal |  Novinky o vesmíru
Na konci minulého roku přistál na jedné kometě modul Philae, ten ale zapadl mezi pahorky, neměl dostatečnou energii k fungování a musel upadnout do spánku, až teprve v neděli 14.6. oznámila Evropská kosmická agentura, že se modul probudil, modul bude zkoumat složení komety a, protože jsou komety možnou příčinou vziku života na Zemi, bude zkoumat, jestli v ní nenajde nějaké možné stavební kameny pro život. Sonda Rosetta, která modul ke kometě donesla, zatím vyfotografovala celou kometu.


Z čeho je tvořen vesmír?

15. června 2015 v 12:19 | Michal |  Vesmír (obecně)
Kdyby jsme se ptali na prvek, který je ve vesmíru nejvíce obsažen, s jistotou můžeme určit, že se jedná o vodík. Vodík je významný jako palivo pro hvězdy, které díky němu vykonávají termojadernou reakci. Z vodíku hvězdy vyrábí helium a v závěrečném stádiu se ve hvězdě vytváří těžší prvky a to až po železo. Těžší prvky než železo se vytváří pouze mohutnou explozí, kterou zakončí svůj život nadprůměrně hmotné hvězdy, supernovou. Všechny tyto prvky ve vesmíru tvoří, ale jen 4% celkové hmoty vesmíru, cca 20% totiž tvoří temná hmota a cca 70% temná energie. Obě tyto složky nemají astronomové dobře prozkoumané, a tak se můžeme těšit na další objevy v této oblasti.


Nová éra blogu?

15. června 2015 v 12:04 | Michal |  Změny na blogu
I když jsem před více jak rokem ukončil tento blog, stále se k němu vracím, a tak bych ho chtěl obnovit, protože sem chodí hodně lidí, kteří vyhledávají blog většinou z důvodu toho, že se chtějí dozvědět něco nového a jsou to žáci základních škol. Budu se snažit tento blog přizpůsobit vzdělávacím účelům a dělat články pro žáky základních škol atraktivní. Také mám po maturitě a mám spoustu volného času i řidičský průkaz už dávno mám.