Srpen 2015

Atomové hodiny

23. srpna 2015 v 11:58 | Michal |  Hodiny
Atomové hodiny, zatím nejpřesnější hodiny na Zemi se zpozdí pouze o jednu sekundu za několik milionů let, využívají kmitání atomů cesia. Atom cesia kmitá s frekvencí 9 192 631 770 kmitů za sekundu. Proto jsou atomové hodiny tak přesné. Jednou za deset let se stane, že se projeví zpomalování otáčení země. Atomové hodiny se tak zpřesní a času se připočte 1 sekunda.

Atomové hodiny jsou o něco větší než standartní hodiny.

Sluneční hodiny

22. srpna 2015 v 10:59 | Michal |  Hodiny
Hodiny jsou přístrojem na měření času, ale víte jaké jsou nejpřesnější? Jsou to sluneční a atomové. O obou si budeme povídat v této rubrice.

Sluneční hodiny se skládají z ukazatele a ze stupnice číslic. Ukazatel zpravidla ukazuje na jih, kde je Slunce na vrcholu své pouti po obloze. Hodiny musí být sladěné s polohou ve které se nachází. Například pokud budou hodiny na jižní polokouli, bude ukazatel směřovat k severu. Sluneční hodiny si můžete vyrobit i vy, postačí k tomu nějaký ukazatel, tužka a papír, zapíšete si čas stínu a druhý den bude stín na stejném místě, problém ale nastává v ročních obdobích, podle nich byste museli případný ukazatel naklánět, pokud tedy nebude ukazovat k jihu.

Moje sluneční hodiny na chalupě