Září 2015

Zatmění Měsíce 28.9.2015 (fotky)

30. září 2015 v 11:09 | Michal |  Zatmění
Dne 28.9.2015 proběhlo úplné zatmění Měsíce. Počasí nám docela přálo a tak si můžete vychutnat video, které jsem sestavil z mých 19 fotek. Pokud by se vám nechtělo koukat na video, přikládám pár nejhezcích fotek.Na Marsu je skutečně voda

29. září 2015 v 11:59 | Michal |  Novinky o vesmíru
Je to neuvěřitelné, ale nedávno se vyplnil jeden cíl astronomů z NASA a to najít na Marsu tekoucí vodu. Jelikož je prakticky nemožné, aby se na Marsu vyskytovala čistá voda a to i v letním období, kdy teploty na Marsu dosahují kladných hodnot, jelikož je na Marsu příliš nizký atmosférický tlak. Vyskytuje se voda v podobě velmi slané břečky. Protože sůl snižuje teplotu tání, může se voda vyskytovat v kapalné formě i při záporných hodnotách např. i při -20°C. Vědci mají tak konečně důkaz, že povrch Marsu je opravdu formován vodou. Voda také pomůže budoucím kolonizátorům v jejich přežití na Marsu. Je neuvěřitelné, že jsme prolomili první krok při hledání života na Marsu. Zbýva druhý krok, nalezení samotného života, ať už třeba jen v podobě mikroorganismů. Pokud by se život na Marsu skutečně potvrdil, bylo by lidstvo velice fascinováno, neboť pokud se život vyskytuje hned dvakrát v jedné Sluneční soustavě, znamenalo by to, že život není ve vesmíru tak vzácný a lidstvo by ho mohlo hledat i v dalších miliardách hvězdných soustav.

Vědci mají konečně důkaz, že toto vytvořila voda; Obrázek zdroj: ESA

Zatmění Měsíce 28.9.2015

7. září 2015 v 11:40 | Michal |  Zatmění
V pondělí 28.9.2015 můžeme na celém území české i slovenské republiky spatřit úplné zatmění Měsíce. Tento úkaz začíná už ve 3:07 SELČ, následuje částečná fáze. Do úplného stínu Měsíc vejde ve 4:11 SELČ. Častečná fáze zatmění končí v 6:27 SELČ, když Měsíc začne zapadat. Před a po vždy probíhá takzvaná polostínová fáze, která je ale jen pro opravdové fajnšmekry, protože v této fázi měsíc jen nepatrně zeslabí svůj svit.


Takto zhruba, bude vypadat úplná fáze zatmění.