Únor 2016

Vědci objevili gravitační vlny

12. února 2016 v 13:20 | Michal |  Novinky o vesmíru
Vědci v USA ve čtvrtek 11.2.2016 oficiálně potvrdili, že 14.9.2015 pomocí detektoru LIGO objevili gravitační vlny.

Gravitační vlny vznikají při vzájemném působení dvou větších těles. Vědci z USA tyto vlny pozorovali u srážky dvou černých děr. Byli svědkem toho, když po spojení dvou černých děr vznikla černá díra o něco méně hmotnější, než byl jejich součet. Zbytek se vyzářil v podobě gravitačních vln.

Měli tak přímý i nepřímý důkaz toho, že gravitační vlny existují. Gravitační vlny si lze představit jako ohyb časoprostoru, který byl zaznamenán pomocí detektoru LIGO. Detektor ligo přesně měří laserem jestli trubice dlouhá 4 km nemění svůj rozměr řádově v nanometrech. Gravitační vlny tak nejsou nic co by nás ovlivňovalo. Můžou nám naopak prospět v pochopení celého časoprostoru.


9. výročí tohoto blogu

5. února 2016 v 19:57 | Michal |  Výroční články
Rok se zase s rokem sešel a máme tu v pořadí už deváté výročí tohoto blogu, je nezkutečné, že se ještě pořád k tomuto blogu vracím. Pokud si přečtete články v pořadí od nejstarších, uvidíte, jak se z malého kluka stával muž. Teď už nevím jestli má můj blog smysl. Nevím jestli mám psát něco co si stejně přečte jen pár lidí. Zlatá léta blogu jsou dávno pryč, z denních článků se stali měsíční prodlevy, ze základoškoláka vysokoškolák.

I když už dávno táhnu k jiným věcem je ve mě pořád malé já, které mi říká, abych to dotáhl alespoň na těch 10 let. Z tohoto blogu by se pak stal jeden z nejstarších počinů na blogové scéně, možná že kdybych psal aktivně 15 let, konečně by si toho někdo všiml, teď jsem ale na vážkách, psát dál nebo ne? Má to vůbec cenu, když už jsem jednou skončil?

Devátá planeta, věřit nebo ne?

4. února 2016 v 22:10 | Michal |  Vesmír (obecně)
Vědci pravděpodobně z gravitačních modelů předpověděli další planetu Sluneční soustavy, planeta by obíhala ve vzálenosti 90 miliard kilometrů, což je 20 krát víc než u planety Neptun (5,5 miliard kilometrů) a mohla by mít oběžnou dráhu nějakých 15 000 let (Neptun má oběžnou dobu zhruba 165 let). Vědci přepokládají, že planeta bude mít hodně výstřednou dráhu. Planeta mohla být gravitační silou odstřelena ze své původní dráhy, nebo se mohlo stát Slunce adoptivní hvězdou. Zatím se, ale vědcům nepodařilo gravitačně předpovězenou planetu najít. Takto gravitačně byl už předpovězen Neptun a roku 1846 byl skutečně objeven. Jiné důkazy zatím nemáme.

Pro představení parametrů planety vám pomůže toto video: