Leden 2017

Vznik vesmíru z černé díry?

3. ledna 2017 v 14:19 | Michal
Vesmír, vše v čem žijeme je obrovský časoprostorový oblak, který vznikl velkým třeskem a jehož existence bude pravděpodobně ukončena velkým roztrháním.

Co když spolu ale tyto dva mezníky nějakým způsobem souvisí? Co když je existence vesmíru jakýsi cyklus?

V poslední době astronomové objevují stále více superhmotných černých děr. Černé díry vznikají při zániku obří hvězdy a můžou to být objekty tvořeny temnou hmotou, vše co spadne do černé díry se na tu temnou hmotu naváže.

Při roztrhání vesmíru se roztrhají všechno hvězdné soustavy, planetární soustavy a nakonec i samotné hvězdy a atomy. Ale co se stane s černými dírami? Vše co je v černé díře přece nemůže být jen tak roztrháno, jelikož úniková rychlost z černé díry je vyšší než rychlost světla.

Nejsme schopni zjistit co se děje s hmotou v černých děrách, ale ve vesmíru pozorujeme jinou hmotu, zvanou temnou hmotu, která působí pouze gravitací na okolní objekty. Za předpokladu, že temná hmota vzniká při zhroucení hvězdy v černé díře můžeme vyvodit, že atomy v černé díře rozpínání vesmíru podléhat nebudou, protože mají kolem sebe dostatek temné hmoty, která je udržuje pohromavě.

Pokud rozpíná vesmíru zkutečně dosáhne rychlosti vyšší než rychlosti světla a překročí ji, černá díra by díky tomu také explodovala, což by mělo za následek vznik nového vesmíru.

Atomy by díky navázání na temnou hmotu samostatně neexplodovali, ale stal by se z nich a temné hmoty oblak, který právě pozorujeme.

Tato černá díra by se tak stala kolébkou nového vesmíru.

Toto je, ale pouze moje teorie a potřebuje spoustu ověření, v tuto chvíli je to spíše scifi.